Sağlık

Hava kirliliği kanser riskini arttırıyor

Hava kirliliği kanser riskini arttırıyor

Hava kirliliğinin akciğer kanserine yol açabildiği, Bringham Young ve New York üniversitelerinde yapılan araştırmalar ile bir kez daha ispatlandı.

Uzun süreyle hava kirliliğine maruz kalansanlarda, havadaki kirzerreciklerin, akciğer kanseri ile diğer akciğer hastalıkları ve kalp hastalıklarına yol açtığı bildirildi.

ABD`nin çeşitli yerleşim bölgelerinde yürütülen araştırma, binlerce insan ile ilgili 16 yıllık bilgileri kapsıyor. Uzmanlar, akciğere kadar sızabilen toz zerreciklerinin, otomobil gazları ve endüstri atıklarından havaya yayıldığını belirtiyor.

Amerikan Tıp Birliği yayın organında yer alan araştırma raporunda,hava kirliliğinin yol açtığı akciğer ve kalp ile ilgili hastalıklar arasında astım, inme, kalp krizi, amfizem, kronik bronşit ve zatürree bulunuyor.

Havadaki zerreciklerin yoğun olarak ve uzun süreyle solunum yoluyla alınması ise ölümcül akciğer kanserini körüklüyor.

Araştırmanın başlatıldığı tarihteki hava kirliliği ile, günümüz hava kirliliği oranı arasında fark olduğunu belirten uzmanlar, hava kirliliğin artmasının, akciğer kanserinden ölüm oranını yüzde 20 artırdığını kaydettiler.

PASİF SİGARA İÇİCİSİ GİBİ

Araştırmacılar, hava kirliliğinin yol açtığı riskin, pasif sigara içicileri için geçerli olan riskle aynı oranda olduğunu bildirdiler.

Sigara içen birisiyle yaşayan pasif içicilerin, sigara içmeyen birisiyle yaşayan ve sigara kullanmayan insanlara göre yüzde 16-24 arasında daha fazla risk taşıdıkları biliniyor.

ABD`nin büyük kentlerinden New York, Chicago ve Washington`da genellikle endüstri merkezlerinde yakılan kömürün havayı kirlettiği, batıda ise dizel tırların ve otobüslerin hava kirliliğinde önemli rol oynadığı kaydedildi.
Yayın tarihi: 16.03.2002
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.