Sağlık

Hastalık habercileri!

Hastalık habercileri!

Aklınızda bulunsun, doğum kontrol hapları bu önemli uyarıyı gizleyebiliyor.

Hastalıkların hemen hemen hepsi, erken dönemde "uyarı sinyalleri" gönderiyor. Vücut dilinde hangi işaret hangi hastalığı işaret ediyor?

1. Anoreksia

Uyarı sinyali: Bu hastalık şişmanlamaya karşı duyulan ağır korku yüzünden aşırı zayıf kalma çabalarıyla seyrediyor. Hastalığın ilk işaretleri ise aşırı kilo alma korkusuyla vücut kilosunu ve görünümünü yanlış yorumlama, beden görüntüsünden memnun olmama.

Ne yapabilirsiniz? Eğer son zamanlarda ideal kilonuzda olmanıza rağmen şişman olduğunuzu düşünüyorsanız ve yemek yemek sizin için işkenceye dönüştüyse vakit geçirmeden bir psikiyatriste başvurun.

2. Kısırlık

Uyarı sinyali: Düzensiz adet görme, kısırlığın öncü belirtilerinden. Aklınızda bulunsun, doğum kontrol hapları bu önemli uyarıyı gizleyebiliyor. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız düzenli adet göreceğiniz için bu uyarıyı gözden kaçırabiliyorsunuz. Ancak unutmayalım ki doğum kontrol hapı kullanmak kısırlığa yol açmıyor.

Ne yapabilirsiniz? Fit bir vücuda sahip olmak, sağlıklı bir yaşam sürmek ve stresten arınmak, hamile kalma şansınızı artırıyor. Eğer kiloluysanız yada aksine çok zayıfsanız, bir diyetisyen eşliğinde ideal kilonuza ulaşın. En önemlisi de jinekolojik kontrollerinizi ihmal etmeyin.

3.Diyabet

Uyarı sinyali: Pek çok ülkede ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan ve organlarda ağır hasarlara yol açan tip 2 diyabet uzun yıllar belirti göstermeyebilir. Günümüzde çocukluk döneminde bile gelişebilen tip 2 diyabetin ilk uyarıları ise aşırı susamak ve sık sık idrara çıkmak.

Ne yapabilirsiniz? Kan şekeri testi yaptırarak hastalığın sizde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer fazla kilolarınız varsa, bir diyetisyen eşliğinde ideal kilonuza ulaşmak, tip 2 diyabetin ilerlemesini önlemek için atacağınız en önemli adım. Ayrıca her gün en az 30 dakika egzersiz yapmalı ve stresten de uzak bir yaşam sürmelisiniz.

Yayın tarihi: 08.06.2009
1718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.