Sağlık

Haftada 48 saatten fazla çalışmak cinselliği öldürüyor

Haftada 48 saatten fazla çalışmak cinselliği öldürüyor

İngiliz bilim adamları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma yoğun bir çalışma yaşamının cinsel yaşamı tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Psikiyatrik Eğitim Danışma Araştırma ve Tedavi Merkezi'nin yayın organı Popüler Psikiyatri Dergisi'nde İngiliz bilim adamlarının çalışma saatleriyle ilgili yaptığı bir araştırmaya yer verildi.

Chartered Institute Of Personnel and Development adlı kurumun araştırmasına göre çalışma hayatı cinselliği olumsuz yönde etkiliyor, yorucu bir iş günü sonrasında insanlar cinsel isteksizlik yaşıyor, eşlerden her ikisinin de çalıştığı durumlarda ise cinsel hayat bitme noktasına geliyor.

Araştırmada, özellikle haftada 48 saatten fazla çalışanların yüzde 50'sinin cinsel isteklerini yitirdiği ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarına göre, stres ve yorgunluk, çiftin cinsel yaşamını olumsuz etki yapıyor. Araştırma katılanların üçte biri iş hayatındaki aşırı yorgunluğun cinsel yaşamlarına sekte vurduğunu söyledi. Yüzde 14'ü ise cinsel isteksizlikten şikayet etti. İş yaşamındaki aşırı yorgunluğun en çok hasta bakıcıları olumsuz etkilediği belirtildi. Hasta bakıcılar uzun süre hastanede çalıştıktan sonra eve dönünce kendilerini hemen yatağa atıp derin bir uykuya daldıklarını belirtirken aşçılar da saatlerce mutfakta koşuşturduklarından aşka vakit ayıramadıklarını dile getirdi.
Yayın tarihi: 19.01.2004
736
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.