Sağlık

Günümüzün popüler hastalığı guatr mı?

Günümüzün popüler hastalığı guatr mı?

Guatr her zaman bilinen bir hastalıktı. Ancak günümüzde yaygınlaştı ve çeşitliliği arttı.

tiroit

Doç.Dr. Neslihan Kurulmuş

Endokrinolog

Temelde guatr hastalığını yaratan organ ‘Tiroit’ denilen boynun önünde yer alan 20 gramlık küçük bir doku. Doku küçük ama fonksiyonu çok fazla. Hormonları üretme mekanizması karışık. Orada rol alan birçok madde, enzim ve kullanılan elementler var. Bu nedenle mekanizmanın her basamağında hastalık çıkabilir. Hastalığın en temel nedeni -bizim ülkemizde de en sık görüleni- iyot eksikliğidir. Buna bağlı olaraktan tiriotte büyümeler oluşur buna bağlı olarak çalışması değişir. 2000 yılından sonra tuzlar iyotlanmaya başladıktan sonra iyot eksikliğine bağlı olan tiriot hastalığı azalmıştır. Bu kez de genetik tiriot hastalığı ve tiriot kanserleri ortaya çıkmıştır.

Doğal yollardan en çok suyla iyot eksikliğini tamamlayabilmek mümkündür. Dolayısıyla toprak ve toprakta yetişen ürünlerle… Bu yollarla iyotu alırız. Ama bizim toprağımız da suyumuz da Doğu Anadolu, Karadeniz özellikle de Batı Karadeniz Bölgesi iyottan son derece fakirdir. Bu nedenle insanların ortak kullandığı ortak madde tuza iyot eklendi. Geleneksel tuz kullanımını bırakmış olan her yerde iyotlu tuz kullanıldığı sürece bir sorun yok.

Nörologlar, kardiyologlar ‘böbreği ve kalbi korumak adına aşırı tuzlu yemeyin’ diyor. Biz toplum olarak yemeğin tadına bakmadan tuz koyarız. Günde ortalama bir tatlı kaşığı tuz kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği olmayan, normal sağlıklı birinin yiyebileceği miktardır.

Yayın tarihi: 06.08.2012
4831
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.