Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Grip salgınından korunun

Grip salgınından korunun

Uzmanlar, ülke çapında grip hastalarının sayısındaki artışa dikkat çekiyorlar. Şimdilik bir salgından söz edilemeyceğini belirten bilim adamları, vatandaşları tedbirli olmaya, bol sebze meyve yemeye ve bol sıvı almaya davet ediyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Selim Badur, laboratuvarları işbirliği yapan dokuz ayrı ildeki 21 merkezin test için gönderdiği vakaların yüzde 34'ünün grip hastası olduğunun anlaşıldığını belirtti. "Grip şu anda salgın değil. Ancak aktivasyondan söz edebiliriz. Grip vakaları geçtiğimiz yıllarda ocağın ikinci yarısı, şubat başı başlardı. Bu yıl daha erken, Aralık ayında başladı ve daha sık görülüyor." Prof. Dr. Badur virüsle ilgili test çalışmalarının Dünya Sağlık Örgütü'ne gönderileceğini ve şu anda örgütün grip haritasında "veri bulunmadığı" için beyaz görünen Türkiye'nin renginin de değişebileceğini belirtti.

Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten'e göre ise, 3-6 hafta süren grip salgınları toplumun yüzde 10-20'sini etkiliyor. Yani Türkiye'de grip salgının başlaması halinde 7-10 milyon kişiye hastalığın bulaşma riski bulunuyor.

Lokal salgın yaşanıyor

Prof. Dr. Volkan Korten (Marmara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı):

"Ben vaka sayısındaki artışa dayanarak lokal bir salgın yaşandığını söyleyebilirim. Herkes biliyor ki grip salgını var. Ayrıca grip salgınları sırasında ölümlerde artış olduğu da bilinen bir gerçek. Ancak Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın gribi izlemek için başka ülkelerde kurulu bulunan organizasyonları, veri toplama çabası bulunmuyor. Sağlık Bakanlığı'nın bizzat bazı gözcü merkezler belirlemesi lazım. Grip aslında bildirimi zorunlu ama bakanlığa kimse bildirmiyor."

Hasta sayısı 2 katına çıktı

Doç. Dr. Mustafa Yenigün (Haseki Araştırma ve Eğitim Hastanesi 4'üncü Dahiliye Şefi):

''Grip şikayeti ile başvuranların yarısı gerçekten grip hastası. Her üç grip vakasından birinde de hastalık zatürree, bronşit, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara yol açıyor. Grip hastalığı genellikle üç gün yüksek ateşle seyrediyor, ancak yüksek ateşli günlerin uzaması, öksürüğün ve yaygın kemik ağrılarının sürmesi halinde başka hastalıklardan şüphe ediliyor. Başka hastalıklara yol açabilmesi yüzünden 'griptir geçer!' demek yanlış. Grip genelde 30-40 yılda bir salgın yani pandemi yapıyor.''

Mesude ERŞAN/ Hürriyet
Yayın tarihi: 10.01.2004
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.