Sağlık

Grip ilacına şeker uyarısı

Grip ilacına şeker uyarısı

Gribe karşı kullanılan "Tylol Hot" adlı ilacın, aşırı dozda şeker içerdiği ve diyabet hastaları için risk yaratabileceğini belirten uzmanlar, "Her poşetin üzerine ayrı uyarı konmalı" diyor

Gribe karşı kullanılan "Tylol Hot" adlı ilaç, suda eridiği için kullanımı, daha tatlı olduğu için de içimi kolay olduğundan tercih ediliyor. Ancak ilaçtaki parasetamol etken maddenin acı tadının bastırılması için her poşette yaklaşık 7 küp şeker kullanılmış. Bu ölçü de bir diyabet hastasının günlük şeker limitinin üç katını içeriyor.

Prospektüste var

İlacı üreten Nobel'in Ürün Müdürü Aylin Güzin, yüksek miktarda şeker içerdiğini kabul ederek, prospektüsünde şeker hastalarına sakıncalı olabilir yazdığını belirtti. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Özdemir ise "Diyabet hastaları için poşetin ya da kutunun üzerinde de uyarı bulunması şart" dedi.

Günlük limiti aşıyor

İstanbul Tıp Fakültesi Diyabet Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kubilay Karşıdağ ise "Her bir poşette bulunan şeker miktarı, diyabet hastası için günlük limit olan 20 grama eşdeğer. Günde üç kez içilmesi şeker hastasını hiperglisemi denilen şeker komasına sokmak için yeterli" diye konuştu.
Yayın tarihi: 25.09.2002
910
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.