Sağlık

Gribi soğuk algınlığı ile karıştırmayın!

Gribi soğuk algınlığı ile karıştırmayın!

Soğuklar geldi grip vakaları artış gösterdi. Uzmanlar uyarıyor: grip ile soğuk algınlığını birbirine karıştırmayın tedbirinizi alın!

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, havaların soğumasıyla artış gösteren grip vakalarının, soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Kavafoğlu, halk arasında grip ile soğuk algınlığının karıştırıldığını ancak, gribin soğuk algınlığından daha ağır seyreden bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirtti. Gribin kalp, kronik akciğer, astım ve şeker gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıktığında tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini, hatta öldürücü olabileceğini ifade eden Kavafoğlu, şu bilgileri verdi: "Grip, influenza adı verilen bir virüsün oluşturduğu, 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı ise ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır. Kalp, kronik akciğer, astım ve şeker gibi hastalıklarla birlikte ortaya çıktığında öldürücü olabilen grip ile soğuk algınlığı birbirine karıştırılmamalıdır."

Risk grubu aşılanmalı

Gripten korunmanın yolunun vücut direncinin düşmesini engellemek olduğunu kaydeden Kavafoğlu, gribe yol açan virüsün özelliklerinin sürekli değişmesi nedeniyle aşıların tam koruma sağlayamadığını bildirdi.

Gribin yaşamsal risk oluşturduğu kişiler

- 65 yaşından büyük kişiler,
- Şeker, astım, kronik akciğer ve kalp hastaları,
- Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler
- Huzurevi ve bakımevi gibi ortamlarda yaşayanlar

6 aydan küçük bebekler, yumurtaya karşı alerjisi olanlar ve hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan kadınlar ise grip aşısı olmamalı.
Yayın tarihi: 13.10.2003
686
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.