Sağlık

Göz sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar

Göz sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlar

Dünyaya açılan penceremiz, gün boyunca en çok yorulan organlarımız gözlerimiz. Ancak vücudumuzun diğer bölümlerine gösterdiğimiz özeni gözlerimize gösterdiğimiz pek söylenemez.

Uzmanlar gözlerimiz hakkındaki yaygın inanışların çoğunun yanlış olduğunu belirtiyor. Bunlardan en yaygını, gözlük takılmaması halinde gözlerin bozulması inancıdır.

Oysa gözlük sadece daha iyi görebilmek için kullanılan bir araçtır. Takılması gözü iyileştirmeyeceği gibi, takılmaması halinde de gözlerin daha fazla bozulmasına yol açmaz.

Bir diğer inanış da, yakından kitap okumanın gözleri bozacağı inanışı. Oysa kitabı çok yakın mesafede tutarak okumak gözleri yorar ve verimini düşürür. Zayıf ışıta kitap okumak da aynı etkiyi yaratır.

Göze limon damlatmanın gözleri parlatacağı da yaygın ama yanlış bir inanıştır, çünkü bunun hiç bir faydası yoktur, göze damlatılan limon sadece gözü yakar.

Göz sağlığın korumak için havuç yemenin yeterli olacağını düşünmek de yanlıştır, çünkü önemli olan havuç değil, A vitamini almaktır, A vitamini de havuç dışında diğer besinlerden de alınabilir.

Yayın tarihi: 10.02.2003
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.