Sağlık

Gırtlak kanserinde ses telleri korunuyor

Gırtlak kanserinde ses telleri korunuyor

Çinli doktorlar, gırtlak kanseri tedavisinde ses tellerini koruma yolunu buldular. Yeni yöntemle gırtlak kanserinde kısmen operasyon yapılıyor.

Çin´in kuzeybatısındaki Liaoning eyaletinde geliştirilen yöntemle, gırtlak kanseri olan hastalara genellikle uygulandığı gibi nefes borusu ağzının (glotis) üst kısmı tamamen değil, kısmen alınıyor.

Araştırmayı yürüten grubun başkanı Prof. Pan Zimin, yeni bulunan yöntemle kanserli üst-glotisin beş alt bölüme ayrıldığını ve kısmi ameliyatla ses tellerinin korunduğunu kaydetti.

Pan, gırtlak kanserinin yüzde 70´inin ses telleri civarında geliştiğini ve genellikle lenf damarı üzerinden lenf bezine geçerek ölüme yol açtığını belirtti. Ameliyatların çoğunluğunda, hastalığın tekrarlamasından kaçınmak için ses tellerinin tamamı alınıyor.

Prof. Pan, alt bölgelere ayıran yeni teorinin hastaların üst glotisi yitirmemelerini ve gırtlağın işlevlerini kaybetmemesini sağladığını söyledi.
Yayın tarihi: 10.03.2003
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.