Sağlık

Gıda alerjilerine dikkat

Gıda alerjilerine dikkat

Yiyeceklerden birine alerjiniz olduğu tanısı konulduğunda alerjinizle yüzlesin, kendiliğinden geçip gideceğini düşünmeyin.

Alerjiniz olduğu kanıtlanmadan beslenme listenizden yiyecek çıkarmamanız önemlidir. Birçok kişi çok sayıda semptomdan yanlış yere gıda alerjisini sorumlu tutmakta ve bu yüzden yiyeceklerini dolayısıyla da yaşam tarzı seçeneklerini gerçek bir yarar görmeden kısıtlamaktadır.

Herhangi bir gıda maddesini beslenmeden tamamen çıkarabilmek çok güç olabilir çünkü paketlenmiş ya da hazır gıdaların tüm içeriklerini bilmek her zaman kolay değildir. Gıdaların paketlerindeki etiketleri çok dikkatlice okumanız ve farklı yiyecek maddelerini tanımlayan farklı isimleri öğrenmeniz gerekir. Her satın aldığınız yiyecek maddesinin etiketini okumanız gerekir, çünkü üreticiler bazen uyarmadan içeriğinde değişiklik yapabilir.

Bazı ülkelerde büyük süpermarketlerde belirli maddeleri içermeyen özel ürünler bir liste halinde belirtilir (örneğin yumurta içermeyen ürünler) ve bu liste sürekli güncelleştirilir. Bu hazır yiyecek alırken çok yararlı olabilir. Diyetisyenler de size farklı yiyeceklerin gizli kaynakları hakkında faydalı tavsiyerde bulunabilir.

Bazı gıda maddeleri kimyasal olarak birbiriyle ilişkilidir. Bu yüzden birine karşı alerji geliştirdiğinizde diğerine karşı da reaksiyon gösterebilirsiniz. Örneğin kereviz, elma, yerfıstığı ve kivi birbiriyle ilişkilidir ve ortak alerjenleri muz, kivi, papaya, kestane ve avokado da birbiriyle ilişkili görünmektedir, lateks alerjisi olan kişilerde bütün bunlara karşı alerji olabilir, ancak paylaştıkları protein henüz bilinmemektedir.

Önlemler

Dışarda yemek yerken yüksek riskli lokantalardan, örneğin Hint ya da Uzakdoğu yemekleri sunanlardan uzak durun. Buralardaki yiyeceklerde belirlemesi güç çeşitli maddeler ve sıklıkla da kabuklu yemiş ve yerfıstığı kullanılır. Restoran personeliyle açık konuşun ve garsonun ciddiye almadığını düşünüyorsanız bizzat şefle görüşün. Sorununuzu arkadaşlarınızla paylaşın, böylece size uygun yiyeceği seçmekte size yardım edebilirler. Onlara semptomlarınızı ve nasıl tedavi edileceğini öğretin. Uyanık olun ve ne denli hafif olursa olsun hiçbir semptomu görmezden gelmeyin, çünkü bu ağır bir reaksiyonun başlangıcı olabilir. Son olarak, adrenalin reçete edilmişse, bir yere giderken daima yanınızda taşıyın.

Hangi gıdalar alerjik reaksiyonlara yol açar?

Küçük çocuklarda en sık inek sütü ve yumurtaya karşı gıda alerjisi görülür. Daha büyük çocuklarda, balık, istiridye, yerfıstığı, domates, çilek en sık görülen alerji nedenleridir.

Semptomlar nelerdir?

Gıda alerjisi vücudun farklı bölgelerinde çeşitli alerjik semptomlara yol açabilir:

* Kaşıntılı döküntü
* Dudaklarda, dilde ve yüzde şişme
* Nefes darlığı
* Tansiyon düşüklüğü
* Karın ağrısı
* Kusma ve ishal
Yayın tarihi: 16.05.2006
724
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.