Sağlık

Genetikte çığır açan çalışma

Genetikte çığır açan çalışma

Kalıtsal rahatsızlıklarda genlerin rolü hakkında çalışmada yaygın genetik bozukluklara yol açan 15 gen tespit edildi.

Geliştirilen yeni yöntemle, sorunlu genlerin tespiti hızlanıyor. Bu genlerin koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 1 ve tip 2 diyabet, römotoid artrit, bağırsakları etkileyen Crohn hastalığı ve manik depresif psikozla bağlantılı olduğu belirtildi.

Tıp dünyasında dönüm noktası
Yaklaşık 200 bilimadamının yaptığı bu çalışma tıp dünyasında bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bu, çalışmanın sonuçları kadar kullanılan yöntemden de kaynaklanıyor. Geliştirilen yeni yöntemle, sorunlu genlerin tespiti hızlanıyor. Wellcome Trust adlı tıbbi araştırma vakfı için yapılan çalışmada, uzmanlar her hastalık için 2000 hastadan, yani toplam 14 bin kişiden kan örnekleri alıp genetik haritalarını çıkardı.

Daha iyi tahminler yapılabilecek
Sonra bunları 3000 sağlıklı gönüllünün verileriyle karşılaştırdı. Farklar hangi genlerin hangi hastalıklara yol açtığını da ortaya koydu. Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Peter Donnely, belirlenen bu 15 gene risk faktörü olarak bakabileceklerini belirtti.

Donnely, "İnsanların hastalığa yakalanma riskleri konusunda daha iyi tahminler yapabileceğiz. Özellikle risk grubundaki kişileri daha sık tarama testleri yaptırmaya teşvik edebilir, belki yaşam biçimlerini değiştirmelerini, neler yaptıklarına neler yediklerine dikkat etmelerini isteyebiliriz." dedi.

Maliyeti dokuz milyon sterlin
İnsan genlerinin tam bir haritasını çıkarmaya yönelik genom projesini destekleyenler, bunun en ölümcül hastalıklara çare bulma umudu sağlayacağını söylüyordu. Dokuz milyon sterline mal olan bu projenin mimarları ise, elde ettikleri verilerle etkin tedavi yöntemlerine ulaşılması için gereken sürenin de kısalacağını vurguluyorlar.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 12.06.2007
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.