Sağlık

Formda kalmak için yağ miktarına dikkat edin

Formda kalmak için yağ miktarına dikkat edin

Çağımızın en önemli sorunlarından bir de hareketsizlik ve gerektiğinden fazla kalori alımının neden olduğu aşırı kilolar. Kilo alımını engellemek için daha hareketli bir yaşam tarzı benimseyin ve besinlerden aldığınız yağ miktarını sınırlayın. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Uzmanlar sağlıklı yaşamın sırrının sık ama az yemek, bol su içmek ve hareket etmekten geçtiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra özellikle tükettiğiniz günlük yağ miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Unlu ve tatlı gıdalar da, besinlerden alınan yağların yakılmasına da engelledikleri için bunların tüketiminin de sınırlandırılmasında fayda var.

Yağ hücrelerinde depolanan yağların yakılması için, her gün günde yarım saatinizi egzersiz yapmaya ayırmalısınız. Egzersiz deyince aklınıza hemen aktif ve ağır sporla uğraşmanız gerektiği gelmesin. Yürüyüş, hafif koşu, jimnastik gibi hareketler, yağların yakılması için ideal egzersizler arasında yer alıyor.

Yağların yakılması için gereken oksijenin hücrelere taşınmasını kolaylaştırmak için vücuda gerekli miktarda çinko sağlamaya dikkat edin. Yağ hücrelerinin en büyük düşqmanının magnezyum olduğunu unutmayın. Zayıglamayı hızlandıran en etkili vitaminlerden C vitaminini de beslenme rejiminizden eksik etmeyin.

Günlük yağ miktarınızı ayarlarken, bilinen yağların dışında, besinlerin kendi içerdiği yağların meydana getirdiği yağ tuzaklarına dikkat edin! Bunlardan en önemlileri; salam, sucuk, sosis ve jambon gibi şarküteri ürünleri, sağlıklı olmasına rağmen gerektiğinden fazla tüketildiği takdirde vücutta fazladan yağ birikimine neden olan peynirler, kuruyemişler, süt ve süt ürünleri, zeytin gibi besinler.

Salataların oldukça sağlıklı besinler olmasına rağmen salata soslarının bol miktarda yağ içerdiğini unutmayın ve salataları sossuz, bol limonlu ve az yağlı yemeye özen gösterin.
Yayın tarihi: 17.01.2003
803
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.