Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Fazla su içmeyin

Fazla su içmeyin

Amerika'daki Tıp Enstitüsü'nün yayınladığı bir rapora göre vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için günde 8 bardak su içmenize gerek yok. İçtiğiniz çay ve kahve de sıvı ihtiyacı için yeterli oluyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Dr. Lawrence Appel "Su içmek, vücudun su ihtiyacını karşılamak için en sık başvurulan yoldur fakat insanlar meyve suyu, süt, kahve, çay, soda, meyve, sebze ve diğer yiyecek ve içeceklerden de su alır." dedi. Dr. Appel vücudun su ihtiyacını artıran alkolden söz etmedi.

Tıp Enstitüsü'nde yapılan panelin sonucuna göre, kafein idrar söktürücü etkisiyle vücuttan sıvı atılmasını hızlandırsa da vücutta su eksikliğine yol açmıyor. Dr Appel ayrıca "İnsanlar normal içme davranışlarıyla, yani susadıklarında, yemek sırasında ve diğer sosyal etkinlerde içerek yeterince sıvı alıyorlar" dedi.

Enstitü kadınlar için günde 2.5 litre, erkekler içinse 3.5 litre su tavsiye ediyor. Yoğun fiziksel faaliyet ve sıcak iklim ise vücudun su ihtiyacını artırıyor. Fazla su içmek zararlı fakat aşırıya kaçmamak gerekiyor. Örneğin çok fazla su içen ve terle kaybettiği tuzu telafi etmeyen sporcuların kalp ritmi bozulabilir
Yayın tarihi: 19.02.2004
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.