Sağlık

Evlenirken sağlık raporu istenecek

Evlenirken sağlık raporu istenecek

Sağlık Bakanlığı, yeni evlenecek çiftlere sağlık raporu verecek. Bakanlık ayrıca sağlık raporunu verirken, eşleri bulaşıcı hastalıklar konusunda uyaracak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sefer Aycan imzası ile Valiliklere gönderilen genelgede, evlilik öncesi sağlık raporu alınmasının zorunluluk olduğu belirtildi. "Umumi Hıfzısıhha Kanunu"nda evlenmeye engel olan hastalıklar olarak "frengi, cüz, gonore, tüberküloz ve yumuşak şankr"ın belirtildiğini kaydeden Aycan, ancak bu yasanın güncel bilgiler ve yenilikler doğrultusunda yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Günümüzde bulaşıcı, genetik geçişli ve kronik hastalıklarla ilgili pek çok riskin en aza indirildiğini, bazılarının aşı ile önlendiğini, bazılarının ise çok kolay tedavi edildiğini belirten Aycan, "Bu nedenle, evlilik öncesi sağlık kurumuna yapılacak başvurular, günümüzde önemi artan bulaşıcı hastalıklar ve genetik geçişli hastalıklarla ilgili bir danışmanlık hizmeti verilmesi için fırsat olarak değerlendirilmeli, kişiler olası riskler, sonuçları, korunma yolları konusunda bilinçlendirilmelidir" dedi.

Yasa değişikliği ve danışmanlık hizmetlerinin tarif edilmesinin ve yeni bir mevzuatın kısa sürede tamamlanamayacağını belirten Aycan, bu çalışmalar sürdürülerken sağlık raporu almak üzere hekime yapılacak başvurularda muayene ve danışmanlık hizmetleri ile testleri tanımlayacak bir klavuzun hazırlanması gerektiğini söyledi.

Aycan, evlenmeye engel hastalık bulunmadığına dair sağlık raporunun, sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinden verileceğini bildirdi.

Aycan, muayene ve danışmanlık hizmeti verilirken eş adaylarının birlikte çağrılarak frengi, gonore, yumuşak şankr, lepra, tüberküloz, akıl hastalığı, AIDS, Hepatit-B ve C hastalıkları ile genetik geçişli hastalıklarla ilgili sorgulanması ve genel muayenin yapılmasını istedi.

Aycan, bu hastalıklar konusunda danışmanlık hizmeti verilmesini, bu hastalıkların şüphesi veya varlığında neler yapılacağının adaylara anlatılmasını istedi.

Aycan, dıştan açıkça görülebilen muayene bulgusu yoksa sağlık raporu düzenlenmesini, hastalıklarla ilgili şüphe ya da eşlerden birinin talebi halinde ücretleri eşlerce ödenmek üzere gerekli testlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Aycan, "Daha önceden mevcut hastalık kayıtlarının, sadece sağlık kuruluşları tarafından ve kişisel haklar gözetilerek değerlendirilmesine dikkat edilmeli, şahısların rencide olması önlenmelidir" dedi.

Aycan, akıl hastası olduğu bilinen veya hekimin akıl hastası olduğunu düşündüğü kişilerin ise, tam teşekküllü devlet hastanelerinde değerlendirilerek evlenmeye engel hali olup olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporu alması gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 22.03.2002
2274
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.