Sağlık

Evdeki enfeksiyonlara dikkat

Evdeki enfeksiyonlara dikkat

Belli aralıklarla havalandırılmayan evlerde enfeksiyon hastalıklarının görülme riski artıyor.

Soğuk geçen kış aylarında çok sayıda kişi kapalı mekanları genellikle havalandırmaktan kaçınıyor. Bu nedenle kirli havanın biriktiği evlerin adeta "mikrop yuvası" haline geldiğini belirten uzmanlar, havalandırılmayan evlerde özellikle enfeksiyon hastalıklarının görülme riskinin daha da arttığına dikkat çekiyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Bülent Baysal, yaz aylarında güneşin yansıttığı ültraviyole ışınlarının mikropları öldürdüğünü, ancak kış aylarında böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, elektrikli süpürgelerle yapılan temizliğin mikropları azaltma konusunda yetersiz kaldığını dile getirdi.

Özellikle kış aylarında kapalı alanlarda grip, mantar, tüberküloz, kızamık, su çiçeği, kabakulak, menenjit gibi tehlikeli hastalıklarla karşı karşıya kalınabildiğini dile getiren Baysal, "Çok sayıda hastalık solunum yoluyla kolaylıkla bulaşabiliyor. Bunda en riskli grubu, bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılar oluşturuyor" dedi.

Günde en az iki kere havalandırın

Kış aylarında kapalı mekanlarda hastalıkların yayılmasını önleyebilmek amacıyla bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Baysal, şunları söyledi: "Biriken kirli havanın yerine temiz hava alınması için evler günde en az 2 kez mutlaka havalandırılmalıdır. Kış aylarında evde kedi, köpek gibi evcil hayvanların beslenmesi son derece sakıncalıdır. Çünkü, hayvanların tüylerinde bulunan mikrop ve parazitler soluduğumuz havaya karışır. Kış aylarında evler daha az havalandırıldığı için de solunum yoluyla bu mikropların vücuda girmesi kolay oluyor"
Yayın tarihi: 17.02.2004
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.