Sağlık

Esmerler, lazer epilasyona dikkat

Esmerler, lazer epilasyona dikkat

Epilasyonla lazer, kıl, tüyden kurtulmak kadın ve erkekler için bir alternatif.

Ancak zaman zaman basına yansıyan lazer epilasyon yanıklarına karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Epilasyon yaptıracaksınız, kullanılacak cihazın özelliklerini iyice sorun, soruşturun. Örneğin FDA belgeli olup olmadığını öğrenin. Özelliklerini araştırın.

Lazer yanığı nasıl oluşur?

Lazer epilasyon uygulamalarında temel prensip, cilt ve kılın rengi, kalınlığı ve yoğunluğuna dikkat edilerek dokuya hasar vermeden kıl köküne maksimum tahribatı yapacak enerjiyi vermek. Bu değer olması gerekenden düşük tutulursa kıl kökü yeteri kadar etkilenmez. Tedavi süresi uzar. Kesin ve kalıcı epilasyon sağlanamaz. Olması gerekenden daha yüksek uygulanırsa da ciltte yanık ve lekelenmeler meydana gelir.

Esmerler lazer epilasyon yaptırırken neden daha dikkatli olmalı?

Lazer epilasyon uygulamalarında beyaz tenliler esmerlere göre daha şanslı. Lazer ışını, cildimiz gibi yarı geçirgen dokular içinden hiçbir tepkime yaratmadan geçer. Ancak kıl köküne rengini veren melanin ile karşılaştığında ısı enerjisine dönüşerek kıl kökü çekirdeğini tahrip eder. Beyaz tenlilerde süreç bu şekilde gelişir. Ancak esmerlerde ciltteki melanin maddesi beyaz tenlilere göre daha fazla olduğundan ışın, henüz kıl köküne ulaşmadan ısı enerjisine dönüşür. Dokuya da hasar verir. Bu nedenle eski jenerasyon cihazlarla esmer tenli kişilere epilasyon uygulaması yapılamaz. Ancak yeni geliştirilen üçüncü jenerasyon lazerlerde cihaz üzerinde bir bilgisayar sistemi bulunur.

Test edilebilir mi?

Esmer tenlilerde test atışı yapılarak, cildin birkaç saat sonra vereceği reaksiyon gözlenmeli.

Seansların süresi nedir?

Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır.

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Yüz bölgesinde 1,5-2 ay, vücut bölgelerinde 2-2,5 ay.

Lazer epilasyon ağrılı bir yöntem midir?

Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?

İşlem, hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık ve yanma görülebilir. Tedaviden sonraki 2-3 saat içinde geçer.
Yayın tarihi: 15.05.2005
862
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.