Sağlık

Erkekler ve kadınlar ağrıyı farklı hissediyor

Erkekler ve kadınlar ağrıyı farklı hissediyor

Bilim adamlarının erkeklerle kadınların ağrıyı farklı hissettiklerini ileri sürmesi 'erkeklere ve kadınlara özel' ağrı kesicilerin piyasaya sürülmesi olasılığını da beraberinde getiriyor. Yeni bir araştırma, vücutta ağrıların iletildiği kanalda bulunan doğal maddelerden ötürü kadınlarla erkeklerin ağrıyı farklı hissettikleri ortaya konuyor.

Bulgunun kanıtları San Francisco'da bulunan University of California'dan bir ekibin laboratuvar fareleri üzerinde yürüttüğü araştırmaya dayalı olarak elde edildi.
Erkek farelerde GIRK2 adlı proteinin bulunmadığı ve ağrıyı hissetme eşiklerinin normalden daha aşağı düzeyde olduğu bulundu. Molekülün ağrı sinyallerinin iletilmesinde türe özgü bir rol oynayabileceği böylece ortaya kondu. Dr. Igor Mitrovic başkanlığındaki ekip 'Bazı ağrı belirtilerinin çeşitli tüde ilaçların alınmasını gerektirdiği göz önünde bulundurulursa bu araştırma erkeklerle kadınlar arasındaki süreç farklılıklarına ilişkin akla yatkın bilgiler sunuyor.' açıklamasını yaptı.
Uzmanlar kadınlara ya da erkeklere özel ağrı kesicilerin gerçek olması için daha uzun süre beklememiz gerektiğini dile getiriyorlar.
Testin sonuçları Amerika'daki Ulusal Bilimler Akademisi'nin Tutanakları'nda yayınlandı.


Yayın tarihi: 18.12.2002
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.