Sağlık

Erkekler sertleşemiyor, kadınlar kasılıyor!

Erkekler sertleşemiyor, kadınlar kasılıyor!

Acıbadem Hastanesi Cinsel İşlev Bozukluğu Merkezi'nce bini aşkın kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınlarda vajinismus, erkeklerde ise sertleşme bozukluğunun en sık rastlanan cinsel sorunlar olduğu tesbit edildi.

Acıbadem Hastanesi Cinsel İşlev Bozukluğu Merkezi'ne iki yılda başvuran toplam 1002 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, basın toplantısıyla açıklandı.

Merkez Başkanı Ürolog Prof. Dr. Ferruh Şimşek, kendilerine başvuran 18-81 yaş arasındaki hastaların ortalama yaşının 35 olduğunu belirterek, bunların büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğunu söyledi.

Bu durumun "cinsel sorunların erkekten kaynaklandığı" yönündeki yanlış inanışa bağlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şimşek, şunları kaydetti:

'Başvuran erkeklerin yüzde 50'sinde sertleşme bozukluğu, yüzde 42'sinde erken boşalma bozukluğu görülmektedir. Kadınların cinsel sorunlarında ise ilk sırayı yüzde 66 oranıyla cinsel birleşmeyi engelleyen vajinismus (cinsel ilişkiye müsaade etmeyecek oranda vajina kaslarında kasılama), yüzde 25 oranıyla cinsel istek azlığı, yüzde 17 oranıyla da orgazm bozuklukları izliyor.
Araştırma sonuçlarına göre, cinsel sorunu olanların yüzde 77'si evlilerden oluşuyor.'

Prof. Dr. Şimşek, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle karşılaştırıldığında, vajinismus ve erken boşalma sorunlarının Türkiye'de çok daha yüksek oranlarda saptandığını vurgulayarak, bu durumun kültürel farklılıklardan kaynaklandığını dile getirdi.

Sigara olumsuz etkiliyor

Türkiye'de 40 yaşın üstündeki erkeklerde hafif, orta ve ağır düzeyde sertleşme sorunu yaşayanların oranının yüzde 60 civarında olduğunu ve yaş arttıkça bu oranın yükseldiğini bildiren Prof. Dr. Şimşek, 'Türkiye'de ortalama 5 milyon erkekte sertleşme sorunu var. Bizim ülkemizde bu sorunun daha fazla olmasının nedeni, ağır sigara içici bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor'diye konuştu.

Prof. Dr. Şimşek, kendilerine başvuranların eğitim seviyeleri Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, kişilerin cinsel sorunlarıyla uzun yıllar yaşadıklarını, sorun ortaya çıktıktan ortalama 4 yıl sonra doktora başvurduklarını belirlediklerini anlattı.

Cinsel işlev bozukluklarının bazen başka önemli hastalıkların habercisi olabileceğine de dikkati çeken Prof. Dr. Şimşek, 'Bize cinsel bozukluk şikayetiyle başvuran 2 kişide beyin tümörü bulunduğunu tespit ettik' dedi.

Prof. Dr. Ferruh Şimşek, cinsel işlev bozukluklarının organik veya psikolojik nedenleri olabileceğini ifade ederek; ilaç, sigara ve alkol kullanımı ile depresyondan da kaynaklanabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 15.04.2003
1345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.