Sağlık

Erkek kısırlığında yeni gelişmeler

Erkek kısırlığında yeni gelişmeler

Her 100 erkekten 10' u çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyor. Ancak son 10 yıldaki gelişmelerle bunların büyük çoğunluğu çocuk sahibi olabiliyor.

New York Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi`nden ürolog Prof. Dr. Peter Schlegel, her 100 erkekten 10`unun çocuk sahibi olmakta güçlük çektiğini belirterek, ``Ancak son 10 yıldaki gelişmelerle bunların büyük çoğunluğu, yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olabiliyor`` dedi.

İstanbul Memorial Hastanesi`nce, The Marmara Oteli`nde düzenlenen ``Erkek Kısırlığında Yeni Gelişmeler`` konulu toplantıya katılan Prof.Dr. Schlegel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu konuda son 10 yıldaki gelişmelere dikkati çekti.

Spermi olmadığı düşünülen erkeklerin bazılarının da artık çocuk sahibi olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Schlegel, ``Menide sperm olmamasına rağmen testislerin bazı bölgelerinde sperm üretildiğini biliyoruz. Bunları cerrahi yolla alarak, yardımcı üreme tekniklerini kullanarak, o kişinin çocuk sahibi olması sağlanabiliyor`` diye konuştu.

Spermin DNA`sının incelenerek erkek kısırlığının genetik nedenlerinin araştırıldığını da belirten Prof. Dr. Schlegel, yine embriyonun da genetik incelemesinin yapılarak, var olan problemlerin ona taşınıp taşınmadığının da belirlendiğini ifade etti.

Şu an en büyük problemlerinin sperm oluşturan kök hücresine sahip bulunmayan erkekler olduğuna işaret eden Prof. Dr. Schlegel, ``Her 100erkekten 10`u çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyor. Bu 10 erkekten birinde kısırlığın nedeni genetik. Ancak, son 10 yıldaki gelişmelerlebunların büyük çoğunluğu yardımcı üreme teknikleri ile artık çocuk sahibi olabiliyor`` şeklinde konuştu.

KISIRLIK NEDENLERİ

Houston Baylor Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü`nden Doç. Dr. Doleros Lamb da, kısırlığın pek çok nedeni bulunduğunu belirterek, bunlar arasında damar bozukluğu, hormonal nedenler, bağışıklık sistemine ait etkenler ve çevresel faktörlerin yer aldığını söyledi.

Kısırlığın yüzde 20`sinin nedeninin bilinmediğine işaret eden Doç.Dr. Lamb, kemoterapi ilaçları kullananlar, radyasyona maruz kalınan meslekte ve petro-kimya sanayinde çalışanlarda kısırlık oranının yüksek olduğunu ifade etti.
Yayın tarihi: 20.04.2002
962
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.