Sağlık

"Elim Sende Sendromu" hayatınızı karartmasın!

"Elim Sende Sendromu" hayatınızı karartmasın!

"Elim Sende Sendromu" vajinismus sorunu yaşayan çiftleri olumsuz etkileyebiliyor...

Ülkemizde her on evli kadından birinde görülebilen vajinismus hastalığı ve bu sorunu yaşayan çiftlerin cinsel sorunlarına yönelik olarak Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED); "Vajinismus Erkekleri, Elim Sende Sendromu ve Erkeğin yani Kocanın Evdeki Cinsel Terapist Rolü" konularında yeni bir basın açıklaması yaptı.

Toplumsal çalışmaları ve basın açıklamalarıyla ülkemizde gündem yaratabilen CİSED'in basın açıklamasından işte çok çarpıcı başlıklar:

Elim Sende Sendromu vajinismus sorunu yaşayan çiftleri olumsuz etkileyebiliyor

Çoğu zaman psikolojik bir nedenselliği olan vajinismusun kadınlar kadar eşlerini de etkilediğini ifade eden CİSED Genel Başkanı Dr. Cem Keçe; "Vajinismuslu kadınların partnerleri yani vajinismus erkekleri; zamanla ve hastalık ilerledikçe istenmedikleri, reddedildikleri veya yeteri kadar sevilmedikleri duygularına kapılabiliyorlar. Bu duygulara kapılan erkeklerde zamanla sertleşme yetersizliği, cinsel isteksizlik veya erken boşalma ortaya çıkabiliyor.

Kadının korkuları kadar erkeğin de cinsellikle ilgili kaygıları olabiliyor ve iki tarafın korkuları vajinismusu besleyebiliyor. Ne zaman ki kadın tedavinin sonlarına doğru ilişkiye hazır hale geliyor, o zaman erkekte de başarılı olup olamayacağı kaygısıyla yeni bir sorun başlayabiliyor.

O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkeklerde dahi, bu tedirginlik ve başarısızlık korkusu ortaya çıkabiliyor, bu heyecanla birlikte sertleşme de sağlanamayabiliyor.

Yayın tarihi: 17.03.2011
3382
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.