Sağlık

Elektromanyetik kirliliğe dikkat!

Elektromanyetik kirliliğe dikkat!

Dikkat! Elektromanyetik kirlilik sağlığımızı bozuyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Orhan, bir cep telefonunun, bir baz istasyonunun neden olduğu elektromanyetik kirliliğin 100 kat fazlasını yarattığını söyledi.

Doç. Dr. Orhan, yaşanan çevrede güneş, yıldırım gibi doğal elektromanyetik kaynaklarının yanı sıra elektrik kabloları, radyo frekans dalgaları yayan radyo ve televizyon vericileri, telsiz telefon, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, televizyon gibi çeşitli elektrikli aletlerin de elektromanyetik kirliliğe neden olduğunu kaydetti.

Günümüzdeki en önemli elektromanyetik kirlilik kaynağının baz istasyonları ve cep telefonları olduğunu öne süren Yüksel Orhan, araştırmalara göre elektromanyetik kirliliğin, insan sağlığı açısından birçok olumsuzluğa neden olduğunun belirlendiğini bildirdi.

Sağlığımızı tehdit ediyor

Doç. Dr. Orhan, elektromanyetik kirliliğin, beyin, kan kanseri, üreme özelliklerinin yitirilmesi, düşük, ölü doğum, genetik anomalisine yol açabileceğini de kaydederek, şunlara dikkat çekti: "Alzheimer, parkinson hastalığı, kalp sağlığı sorunları, stres düzeyinde artış, uyku bozukluğu, kan basıncının artması, baş ağrısı, baş dönmesine neden olabiliyor. Bu araştırmalarda insanlar denek olarak kullanılamadığı için bunlar kesin olarak ortaya konulmuş sonuçlar değil, ancak aksi de henüz ispatlanabilmiş değil. Günümüzde hepimiz birer doğal deneğiz. Yaklaşık 10 yıl sonra elektromanyetik kirliliğin insan sağlığı üzerindeki sonuçlarını hep birlikte göreceğiz."

Önlemler

Doç. Dr. Orhan, baz istasyonlarının yönetmelikte belirtilen yükseklikteki yerlere kurulması ve bununla ilgili gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini de belirterek, "Cep telefonlarına ise neden oldukları elektromanyetik kirlilik düzeyine göre bir standart getirilmesi gerekir" diye konuştu. AB ülkelerinde, yalnızca, doku içindeki elektrik alan şiddeti 0.1 Waat/Kilogram düzeyinde olan cep telefonlarının kullanılmasına izin verildiğini de hatırlatan Doç. Dr. Orhan, şöyle dedi: "Diğer telefonların girişi de yasaktır. Türkiye'de ise ne yazık ki böyle bir standart söz konusu değildir. Bu yüzden tüketicinin bilinçli olması ve cep telefonu alırken bu noktaya mutlaka dikkat etmesi gerekir. Kişisel önlem olarak kulaklık kullanılmasına, cep telefonunun sürekli üstte taşınmamasına ve çocuklardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir."
Yayın tarihi: 17.10.2003
923
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.