Sağlık

Egzersiz yap genç kal

Egzersiz yap genç kal

Yıllar geçiyor bedeniniz her gün biraz daha yaşlanıyor. Bu acı gerçeğe son vermek istiyorsanız, zamana karşı en iyi ilacınız egzersiz!

ABD'li Doktor Earl Mindell'in, "Anti-Aging Mucizesi-Yaşlanmaya Karşı Direnin" adlı kitabında, art arda yapılan birçok çalışma egzersizinin yaşlanmayı tersine çevirebilecek tek yol olduğunu ortaya koydu.

Kitaba göre, yaşlanırken birçok fiziksel değişim gücü ve görünüşü etkilerken, çoğu insanda 45 yaşına kadar kas kitlesinde önemli bir azalma ve vücut yağında artış oluyor. Ayrıca kemik yoğunluğunda düşüş ve esneklik kaybı meydana geliyor.

Yaşlılıkta ortaya çıkan bu değişimlerin çoğunun ertelenebileceği, minimize edilebileceği, hatta fiziksel aktiviteyle geriye çevrilebileceğine işaret edilen kitapta, "Gerçekte uzmanlar, 50-60 yaşlarınızda, 30 yaşında birinden çok daha formda olabileceğinizi söylerler. Ek olarak egzersiz, yaşamı kısaltan birçok hastalığı önlemeye de yardımcı olabilir" denildi.

Yaşama yıllar eklenebilir

ABD'de yapılan araştırmalar ile, egzersiz yapmanın; iyi, yüksek yoğunluklu lipoproteinleri artırdığı, solunum fonksiyonlarını geliştirdiği, tansiyonun düşmesini sağladığı, yaşlanmaya eşlik eden damarlardaki sertleşme artışını yavaşlatabildiği saptandı.

Kitapta, egzersizin değişik kanser türlerine karşı koruyucu etki sağladığına da işaret ediliyor.

Egzersiz yaparken vücudun bazı maddelere ihtiyaç duyacağı da anlatılan kitapta; krom, B2 ve E vitaminleri, potasyom, su ve çinko eksikliğine karşı elma, fıstık, üzüm suyu, tarçın, süt, yoğurt, yeşil sebzeler, muz, portakal suyu, erik, su, kabak çekirdeği, istiridye tüketilmesi tavsiye edildi.
Yayın tarihi: 30.09.2003
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.