Sağlık

Düşük dozda ışın tedavisi kısırlığa yol açıyor

Düşük dozda ışın tedavisi kısırlığa yol açıyor

Kanser hastası kadınlara yapılan ışın tedavisinin, doğurganlığa etkisinin bilinenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Human Reproduction dergisindeki makaleye göre, düşük dozdaki ışın tedavisi bile kadınların yumurta hücrelerinin çoğunu öldürebiliyor.

Araştırmayı yapan İngiliz bilim adamları, ışın tedavisinin olası sonuçlarının kısırlık ve erken menopoz olduğunu söylediler.

Bilim adamları, 6 kadın üzerinde yapılan araştırma sonucunda, sadece 2 gray`lik ışın dozunun yumurta hücrelerinin yarısını öldürebileceğinin ortaya çıktığını belirterek, bundan önce doğurganlığı tehlikeye sokabilecek dozun 4 gray olduğunun tahmin edildiğini kaydettiler.

Araştırmanın başkanlığını yapan Edinburgh Üniversitesi`nde görevlibilim adamı Hamish Wallace, bundan sonra, bazı vakalarda ışın tedavisiyerine kemoterapi yapılıp yapılamayacağının düşünülebileceğini ifade etti. Wallance, bunun özellikle genç kadınlar için çok önemli olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 30.01.2003
777
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.