Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor; SARS'ın öldürme hızı artıyor!

Dünya Sağlık Örgütü uyarıyor; SARS'ın öldürme hızı artıyor!

Kanada'daki SARS zirvesinde konuşan WHO yetkilisi Mark Salter, yüzde 6 olan ölüm oranının hızla arttığını ve kısa sürede yüzde 10 seviyesine çıkacağını söyledi.

Bu durumun kendilerini endişelendirdiğini belirten Salter, "Altı hafta oldu. Çok sayıda insan yoğun bakımda ve ne yazık ki çoğu ölecek" dedi.

Hastalığın en çok etkilediği Çin'de 11 kişi daha yaşamını yitirirken, 11 bin kişi de karantina altında tutuluyor. Başkent Pekin'de SARS'a karşı önlemler çerçevesinde yüzme havuzlarından basketbol sahalarına kadar tüm spor salonları kapatıldı. Hong Kong'da da SARS nedeniyle dün beş kişi daha yaşamını yitirdi.

İlaç firmaları SARS'a karşı aşı geliştirmenin yollarını ararken, Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları hastalığın tedavisinde önemli bir gelişmeyi müjdeledi.

Kanadalı ekip bir hastadan alınan numunelerde SARS virüsünün bir türünü belirlerken, Amerikalı bilim adamları da virüsün "Urbani" olarak bilinen bir başka formunun genetik dizilimini ortaya çıkardı.

Hong Konglu yetkililerin, hastalığı yenen 12 kişinin akciğerlerinde hasar tespit edildiğini açıklaması, tedavi yollarının açılmasının ümit edildiği bir dönemde şok etkisi yarattı.

Akciğerdeki hasarın akciğerin oksijen taşıyamadığında ve dokuları öldüğünde ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak hasarın, SARS'tan kaynaklanıp kaynaklanmadığı henüz bilinmiyor.
Yayın tarihi: 02.05.2003
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.