Sağlık

Döllenmemiş yumurtadan insan embriyonu üretecek

Döllenmemiş yumurtadan insan embriyonu üretecek

Koyun Dolly'yi klonlayarak bilim tarihine geçen İskoç Prof. Ian Wilmut, bu kez de tıpta ''bakire doğumu'' olarak adlandırılan, döllenmemiş yumurtadan insan embriyonu yaratma çalışmalarına başladı.

İngiltere'de insan döllenmesiyle ilgili her türlü araştırmayı onaylayan ve bunlara lisans veren hükümete bağlı kuruluş, koyun Dolly'yi klonlayan ünlü bilim adamı Prof. Ian Wilmut'a ve bağlı olduğu İskoçya'daki Roslin Enstitüsü'ne yeni bir çalışma için lisans verdi. Prof. Wilmut ve arkadaşları, ''partenogenez'' üreme biçimini kullanarak ''yumurtayı döllemeden insan embriyonu yaratma''ya çalışacaklar. Doğada arılar ve karıncalar gibi bazı canlı türleri bu yöntemle ürüyor. Prof. Wilmut, çalışmaları başarılı olduğu takdirde, ''vücudun özel bir bölümüne ait dokuların da üretilmesinin mümkün olabileceği''ni belirtiyor.

Bu yıl ABD'de faaliyet gösteren ''Stemron'' adlı biyoteknik şirketi de bu yöntemle insan embriyonu geliştirdiklerini ve bunların ilk aşamaya kadar yaşatılmasını başardıklarını açıklamıştı.

''Bakire doğumu'', mitolojide de görülen bir çoğalma biçimi, Zeka Tanrıçası Athena, dişi rahminde döllenmeden, babası Zeus'un alnından dünyaya gelir. Athena, bebek olarak değil, yetişkin biçimde silah ve zırhlarıyla doğar.
Yayın tarihi: 11.06.2003
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.