Sağlık

Doktora giden yok ama aktara giden çok!

Doktora giden yok ama aktara giden çok!

Sağlık problemlerinin çözümü için hastane yerine aktarları, ilaç yerine de buralarda hazırlanan karışımları tercih edenlerin sayısı artıyor.

Tedavi ücretleri ve ilaçların pahalı olması sonucu işlerinin artmasına sevinen aktarların yanısıra uzmanlar, doğadaki şifalı bitkilerin bilinçsiz ve erken toplanmasından endişeli.

Son yıllarda aktarlardaki şifalı otlar ve bunların karışımlarını kullanarak sağlık sorunlarını çözmek isteyenlerin sayıları hergeçen gün artıyor.

Adana'nın tarihi Mısır Çarşısı çevresinde bulunan Çerçi Yusuflar, rahatsızlıklarına şifa arayanların alternatif adresi olmuş durumda. Saçı dökülmesinden, strese, uykusuzluktan, karın ağrısına kadar birçok rahatsızlığa hazırladıkları ot karışımlarıyla çare olduklarını iddia eden Çerçi Yusuflar son yıllarda dargelirlilerin umut kapısı durumunda görünüyor.

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yada Sosyal Güvencesi olduğu halde ilaç almaya gücü yetmeyen vatandaşlar soluğu Çerci Yusuflarda alıyor. Çevresinden kulaktan duyduğu sözlerden etkilenen vatandaşlar sağlıklarını tehlikeye atma pahasına ekonomik durumlarına uygun otları almak için Çerçi Yusufların önünde şifa arıyor.

1910 yılından buyana Mısır Çarşısında aktarlık yapan Yusuf Çerçi, Gerçek Çerçi Yusuf'un kendisi olduğunu ve dededen toruna bu işi bileret yaptığını ifade ederek, son yıllarda sahte çerçi Yusufların artasından şikayetçi. Yusuf Çerçi, bu işi bilmeyerek sadece işyerinin tabelasına Çerçi yusuf yazarak vatandaşları aldatanların sayılarının hergeçen gün arttığını işaret ederek "ben bu işi sürdüren 3 ncü kuşağım, dedemden ve babamdan öğrendiklerimle bugüne kadar bu işi yapıyorum, ama bu işi hiç bilmeden çerçi yusufluğa soyunanlar vatandaşların sağlığını tehlikeye sokuyor, insanların buna dikkat etmesi gerek" dedi.

Doktora gidemeyen vatandaşların kendilerine gelmesinden dolayı işlerinin hayli arttığını ifade eden Yusuf Çerçi, hazırladıkları karışımların ucuz olmasından dolayı rahatsızlanan vatandaşlarca daha çok tercih edildiğini belirterek "karın ağrısı olan bir vatandaş doktora gitse hem muayene ücreti hemde ilaç parasını ödeyecek durumu olmadığı için bize gelerek birkaç bin lira ile sağlığına kavuşuyor" şeklinde konuştu.

Şifalı bitkiler erken toplanıyor

Son yıllarda aktarlarda satılan şifalı otlarla tedavilerini sürdürmeye çalışanların sayılarında oldukça önemli artış kayedildiğini vurgulayan Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Atabay Düzenli, doğadaki şifalı bitkilerin bu yollarla bilinçsiz ve zamanından erken toplanmasının bu türlerin yokolma tehlikesi ile karşıkarşıya bırakıldığının altını çiziyor. Prof.Düzenli, özellikle kırsalda yaşayan vatandaşların bu tür tedavi yöntemini daha çok tercih ettiğini belirterek "Kentlerde yaşayanlar belki hastane ve doktora gidebiliyor, ama ilaç alacak parayı bulamadığı için buralara gidiyor ama kırsalda yaşayanların büyük bölümü sağlık sorunlarının çözümü için buraları tercih ediyor. Bu son derece tehlikeli bir gelişme" diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde doğal otlarla tedavi yöntemlerinin olduğunu ifade eden Prof.Düzenli, "buralarda bu yöntemler uzmanlar tarafından ve belirli kıstaslar gözönüne alınarak yapılıyor, bizde durum çok vahim, bu karışımlar nerede nasıl hangi ortamda kimler tarafından hazırlanıyor bunlar belli değil, onun için biran önce önlem alınması gerek" dedi.
Yayın tarihi: 22.10.2003
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.