Sağlık

Doktor muayenesinden memnun kalmak için

Doktor muayenesinden memnun kalmak için

Doktor ziyaretinizi planlı bir şekilde gerçekleştirirseniz, teşhisten tedaviye kadar muayeneden memnun kalırsınız.

Doktorunuzun muayenehanesinden çıktınız. Ama birden yolda aklınıza, sormak istediğiniz bir soru geldi. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, ister doktor olsun ister hasta, muayeneye hazırlıklı ve planlı gitmek önemlidir.

Randevunuzu teyit edin

Doktorunuzdan randevu alırken muayeneye gitmek istediğiniz günü iyice düşünün. Akut şikayetler varsa hemen aynı günde doktorunuza gidebilirsiniz. Tabii bekleme süresini göze alarak.

Soru listesi oluşturun

Şikayetlerinizi bir liste haline getirin ve sorularınızı not edin. Özellikle uzun süredir gitmiyorsanız, doktoru güncel durumunuzdan haberdar etmelisiniz.

Önemli bilgiler:

Önceden geçirilen hastalıklar
Diyabet veya astım gibi kronik hastalıklar
Tüm ameliyatlar
Ailenizde var olan hastalıklar (kanser, kalp hastalığı gibi)
Kullandığınız ilaçların isimleri
Özellikle migren hastalarında hastalığın seyrini belirten notlar.
Alerjilerinizi belirtin. Rahatsızlığınızla ilgili röntgenler varsa yanınızda bulundurun. Daha önce başka bir doktora başvurduysanız, bu doktorun teşhis ve tedavisi hakkında bilgi verin.
Doktora gelişinizin güncel nedenini anlatın. Neresi ağrıyor? Hangi şikayetleriniz var? Ne zamandan beri devam ediyor?

Muayeneden önce mutlaka her doktor, doğru teşhis koyabilmek için hastayla şikayetleri hakkında konuşur. Unutmayın ki, doktorlar ne kadar çok bilgi edinirse, hasta portresini o kadar kolay oluşturabilir. Bu nedenle doktorunuzun sorularına dürüst cevaplar vermeniz gerekir.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 13.10.2004
883
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.