Sağlık

Doğum kontrolünde yeni aşama

Doğum kontrolünde yeni aşama

Organon Firması'nın doğum kontrolüne yönelik olarak çıkardığı "cilt altı doğum kontrol implantı" 3'üncü Üreme Sağlığı Kongresi'ne damgasını vurdu. Organon firma yetkilisi Dr. Alp Aracı ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında yöntemi tanıtan Kongre Başkanı Haldun Güner, doğum kontrol yöntemlerinden kaçınan kadınlara son derece zararsız olan implantı tavsiye etti.

Son yıllarda dünyada aile planlamasında kullanılan yöntemlerin çok çeşitli olduğunu ancak hiçbirinden yüzde 100 sonuç alınamadığını vurgulayan Güner, 'cilt altı doğum kontrol implantı'nı 'devrimsel bir ilaç' olarak nitelendirdi.

Kongre Genel Sekreteri Bülent Tıraş da aile planlamasında kullanılan yöntemlerin Türk kadınları tarafından tercih edilmediğine dikkat çekti. Tıraş, doğum kontrol hapı kullanımının ABD'de yüzde 25'lere varırken, bu oranın Türkiye'de yüzde 4'e düştüğünü bildirdi. Spiral kullanımının yüksek olduğuna dikkat çeken Tıraş, bu yöntemin ise kanama düzensizliğine ve kanamının artmasına neden olduğunu anlattı. Tıraş, 'cilt altı doğum kontrol implantı'nın ise ilişkiden bağımsız ve vuda yararlı etkileri bulunan aile planlamasına yönelik ilk ilaç olduğunu kaydeti.

Tıraş'ın verdiği bilgiye göre, 4 cm uzunluğunda 2 mm eninde olan implant, enjektör yardımı ile kola yerleştiriliyor. 3 yıl süre ile gebeliği önleyen ilaç, aynı zamanda kansere neden olan estrojen hormonun tersi olan progestajen içeriyor ve kullanıcının istediği zaman çıkartılabiliyor.
Yayın tarihi: 22.04.2003
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.