Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

'Diyabet dünyanın önündeki en büyük sağlık tehdidi'

'Diyabet dünyanın önündeki en büyük sağlık tehdidi'

Uluslararası Diyabet Federasyonu Başkanı İngiliz doktor Sir George Alberti, diyabetin hatalı beslenme alışkanlıkları nedeniyle dünyanın önündeki en büyük sağlık tehdidi olduğu uyarısında bulundu.

İngiliz hükümetine acil önlem çağrısında bulunan Prof. Alberti, halkın "gereğinden fazla beslenerek kendi sağlığını tehlikeye atmasının önüne geçilmesini" istedi. Yaklaşan global felaketin mutlaka görülmesi ve bu felakete karşı önlem alınması gerektiğini belirten Prof. George Alberti, aksi takdirde bütün toplumları ve ülkeleri bu hastalıktan kaynaklanan büyük finansal ve sosyal krizlerin beklediğini ifade etti.

Halen dünya çapında en az 300 milyon kişinin bünyesinde glikoz toleransı eksikliği bulunduğunu, bunun da zaman içinde diyabete yol açtığını belirten Prof. Alberti, hastalık sırasında vücudun alınan yüksek kalorili yiyeceklerin içindeki şekeri kullanmak için savaş verdiğini hatırlattı.

İki tip şeker hastalığı bulunduğunu, bunlardan ilkinin genç yaşta ve aniden ortaya çıkıp, yaşam boyu ensüline bağlı kalmayı gerektirdiğini anlatan Sir Alberti, ikinci tip şeker hastalığınınsa büyük ölçüde beslenmedeki hatalar ve hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıktığına dikkati çekti. Sir Alberti, bu tip şeker hastalığının giderek genç yaştaki insanlarda da görülmeye başlandığını, buna da spordan uzak yaşam ve abur-cubura dayalı beslenme alışkanlıklarının yol açtığını belirtti.

İngiltere'de halen 1.7 milyon diyabetli bulunuyor. 2.1 milyon kişinin de glikoz toleransı eksikliği yaşadığına dikkati çeken uzmanlar, bu kişilerin de şeker hastalığı riski taşıdıklarına dikkati çekiyor.

Bilindiği gibi şeker hastalığı ileri aşamalarında körlük, böbrek yetmezliği, sinirlerde tahribat gibi sonuçlara yol açabiliyor ve tedavi edilmemesi halinde ölümcül de olabiliyor.
Yayın tarihi: 27.08.2003
735
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.