Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

"Dişlerinizi beklemeden fırçalayın"

"Dişlerinizi beklemeden fırçalayın"

Bursa diş hekimleri Odası, "Dişlerin öğünlerden hemen sonra fırçalanmasının, diş minesine zarar verdiği" şeklindeki Almanya kaynaklı araştırmaya itibar edilmemesini istedi.

Bu araştırmaya "kuşkuyla yaklaştıklarını" bildiren Bursa Diş hekimleri Odası Başkanı Metin Bozkurt, herkese dişlerini, diş macunu ve yumuşak kıllı fırça ile her öğünden sonra herhangi bir süre beklemeden temizlemelerini önerdi.

Bursa Diş hekimleri Odası Başkanı Metin Bozkurt, Bozkurt, yaptığı yazılı açıklamada, basında, Almanya Göttingen Üniversitesi kaynaklı, asitli gıdaların alınmasından hemen sonra diş fırçalamanın, diş minelerini aşındırdığı yolunda bir haberin yer aldığını anımsattı. Bozkurt, haberin kaynağını araştırırken, çalışmanın 11 gönüllü denek üzerinde, piyasa malı gazlı-asitli içeceklerle yapıldığını ve şekerleme sakız üreticisi Wrigley Şirketi'nce parasal destek sağlandığının belirlendiğini belirtti.

"Gerek bilimsel metodoloji, gerek etik açıdan tartışmalı duruma gelen araştırmanın sonuçlarına da kuşkuyla yaklaşmak gerekir" diyen Bozkurt, şunları kaydetti:
"Kaldı ki araştırma sonuçları ile ilgili açıklama yapmak zorunda kalan Berlin Diş hekimleri Odası Başkanı Christian Bolstroff da yemekten 30-60 dakika sonra diş fırçalamayı önermenin, diş ve dişeti yüzeyinde fermente olmaya başlayacak gıda kalıntılarının bireye yarardan çok zarar vereceğini bildirmiştir. Halkımızın sağlık otoriteleri tarafından onaylanmayan haberlere itibar etmemelerini, dişlerini, diş macunu ve yumuşak kıllı fırça ile her öğünden sonra herhangi bir süre beklemeden temizlemelerini öneriyoruz."
Yayın tarihi: 22.07.2003
688
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.