Sağlık

Diş beyazlatma işlemi nedir?

Diş beyazlatma işlemi nedir?

Beyazlatma, dişlerin yapısında bulunan (yani içine sinmiş) renklenmeleri ortadan kaldırma işlemidir.

Diş beyazlatma işleminin klinikte hekim tarafından yapılan ve dişlerin yüzeylerine yapışan bakteri plakları ve diş taşı temizliği ile karıştırılmaması gerekir.

Dişlerin tüm yüzeylerinin temizliğinden sonra, ağızdan alınan ölçülere göre (kişiye özel olarak) laboratuvarda saydam plastik bir taşıyıcı kalıp (plak) hazırlanır. Bu plakta diş beyazlatma jeli için özel yerler ayrılır. Beyazlatmada "Carbamide perokside" içeren özel ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar set halinde şırıngalarda sunulur ve taşıyıcı kalıpta hazırlanmış olan bu özel yerlere sıkılarak ağıza uygulanır. Günde ortalama 6-8 saat (tercihen uykuda) takılır.

Beyazlatmanın başarılı olabilmesi için öncelikle hekim tarafından diştaşı temizliği yapılması gerekir.

Herkes yapabilir mi?

Hemen herkese beyazlatma tedavisi uygulanabilir. Ancak hamile ya da emziren anneler ile çocuklarda yeterli araştırmalar olmadığından bu hastalara beyazlatma tedavisi uygulanmaması tercih edilir. Yaklaşık %10'luk bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle beyazlatma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini sormak gerekir.

Neden farklı renkler?

Diş rengi aynı göz ya da ten rengi gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Diş rengini etkileyen bir çok faktör vardır: Kalıtımsal etkenler, dış etkenlerin (çay, kahve, sigara gibi) boyaması, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür, yaşlılık, beslenme tarzı, dişe gelen bir darbe gibi...

Dişlerinizde daha önce yapılmış olan dolgular ve kaplamalar bu şekilde beyazlatılamaz, renkleri aynı kalır...

Eski haline döner mi?

Beyazlatma tedavisi uygulanan hastaların yüzde 75'inde geri dönüş görülmez. Ancak değişim olduğunu söyleyen yüzde 25'lik grupta 6 ayda bir, yalnızca bir gece uygulama yapılarak, ilk uygulama sonrası ortaya çıkan beyazlık tekrar elde edilir.

Nelere dikkat etmeli?

Beyazlatma işlemi süresince, eğer sigara içiyorsanız taşıyıcı kap-kalıp ağzınızda iken sigara içmemeniz gerekir. Ayrıca dişlerde renkleşmelere yol açabilen gıdaların (çay-kahve gibi) alınmaması gerekir. Tedavi sırasında en sık görülebilen problem olan hassasiyet, gelişen ilaçlar sayesinde oldukça azalmıştır. Hastaların yüzde 5 - 15'inde görülebilen bu hassasiyet, en çok soğukta kamaşmalar olarak tarif edilir, ayrıca dil ve dudakta kabarmalar görülebilir. Ancak bunlar bir kaç gün içinde ortadan kalkar.
Yayın tarihi: 28.03.2006
890
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.