Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Diabetten bol egzersizle korunun

Diabetten bol egzersizle korunun

ABD'de, 40 yaş üzerindeki insanların, diabet riskine karşı, normalin üzerinde egzersiz yapmaları gerektiği saptandı.

Aerobiğin bazen 2 tip şeker hastalarına reçeteyle önerildiği biliniyor. Önceki araştırmalarda, günlük aerobiğin orta ve yaşlı insanlarda ensülin duyarlılığını artırabildiği saptandı.

Yeni araştırmada, ensülin duyarlılığının genç insanlarda en son yapılan normal egzersizden üç veya dört gün sonra bile artış gösterebildiği, orta ve yaşlı insanlardaysa bu etkinin meydana gelmediği gözlendi. Orta ve yaşlı insanlarda günlük normal egzersizlerin sürekli ve uzun zaman sürdürülmesinin, ensülin duyarlılığı açısından daha etkili olabileceği düşünülüyor. Ensülin duyarlılığının azalmasıyla kandaki glikoz oranının arttığı, tipik şeker hastalığı sergileyen bu durumun, vücudun tüm organlarında hasara yol açabildiği biliniyor. Ensülin duyarlılığının yükselmesiyle kandaki glikoz oranı kontrol edilerek tehlikeli etkisi önlenebiliyor.

Uzmanlar, 2 tip şeker hastalığıyla ilgili risklerin indirilmesi veya şeker hastalığının tedavisi için, 40 yaşın üzerindeki tüm insanlara, normalin üzerinde ve sürekli olarak egzersiz yapmalarını öneriyorlar. Bazı uzmanlar, haftada 5 gün ve günde yarım saat egzersizi normal, haftada 5 gün, günde 45 dakika egzersiziyse normalin üzerinde kabul ediyorlar. Araştırma raporu, Diabetes adlı derginin Ağustos sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 19.08.2003
590
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.