Sağlık

Daha çok yanacağım!

Daha çok yanacağım!

Ne kadar bronz olurlarsa olsunlar, tenlerinin koyuluğu onları hiç tatmin etmiyor.

Bronzlaşma çılgınlığının vardığı son noktadayız. Hatta İngiliz bilimadamları bu durum için özel bir kelime bile üretti: Tanoreksia. Nasıl anoreksia, asla yeterince zayıf olmadığını düşünen insanların yakalandığı yeme bozukluğu ise "Tanoreksia" da ne kadar bronzlaşırsa bronzlaşsın, henüz yeteri kadar bronz olmadığı hissine kapılanların rahatsızlığı. Konunun dikkat çekici yanı ise bu kişilerin sayısının gittikçe artması. Yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum gibi kriterler vakaları tanımlamakta yetersiz. Onlar komşu teyze, patron, küçük yeğen gibi tamamen içimizden insanlar...

İngiltere'de Newcastle Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her yıl 100 kişi güneşin direkt etkisine fazlasıyla maruz kalmış olmaktan hayatını kaybediyor. Ve başka bir araştırmaya göre de her yıl dünya üzerinde 3 milyon kişi cilt kanserine yakalanıyor. Bunların çoğu hasarı gençlik yıllarında almış kişiler.

Uzmanlar bronzlaşma tutkusunun nedenleri ve sonuçları üzerinde kafa yormaya devam ediyor. Tanoreksianın hem fizyolojik hem psikolojik sonuçları dikkat çekici. Bu insanlar kendilerini daha iyi hissetmek, özgüven kazanmak, toplumda kabul görmek gibi ihtiyaçlarla bronzlaşmayı takıntı haline getirebiliyorlar. Olayın fiziksel boyutu da korkutucu. Maruz kalınan ultraviyole ışınları yanık, çil, leke, erken yaşlanma gibi cilt sorunlarına, katarakt gibi görme bozukluklarına hatta deri kanserine varan sonuçlar doğuruyor.

Solaryum cihazlarındaki teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, konforu artırmak için "ultra cam reflektörler ve aromatik kokular eklenirse eklensin" uzmanlar solaryumun hala zarar verdiğini düşünüyor. Buna karşılık yapay ışığa maruz kalanların vücudunda salgılanan mutluluk hormonu, bu cihazlara bağımlılığı gün be gün artırıyor...

Bu bağımlılık neden?

- Solaryum cihazlarında var olan yapay ışık mutluluk hormonu salgılanmasına neden oluyor.

- Rol model olarak kabul edilen dünyaca ünlü ve yerli starlara özenenler var.

- Çevre tarafından beğenilme ve kabul görme ihtiyacı bronzlaşmaya itiyor.

- Bronz bir tenle dikkat çekmenin kendilerine olan güvenlerini artıracağını düşünüyorlar.

- Daha genç (ya da olgun), güzel ve bakımlı gözükmek istiyorlar. Moda olanı en uç noktada uygulamak istiyorlar.

Formsante
Yayın tarihi: 13.08.2005
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.