Sağlık

Çocuklarda çalma eğilimi alışkanlık yapabilir!

Çocuklarda çalma eğilimi alışkanlık yapabilir!

Çocuğun temel isteklerinin karşılanmaması durumunda, ilk etapta başkalarına ait eşya ve malların aşırılması olarak ortaya çıkan hırsızlık eğiliminin, çocuğun eğitilmemesi halinde, gelecekte kalıcı bir davranış yöntemine dönüşebileceği bildirildi.

Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan, yaptığı açıklamada, özellikle 3-5 yaş grubu çocukların, gözlerinin gördüğü ve dokunduğu eşyaların kendisine ait olduğu düşüncesi içinde olduklarını, çocuklara bu yaştan itibaren kendisine ait olan ve olmayan nesneleri birbirinden ayırt ettirmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Yusuf Çağlayan, çocuğun bebeklik döneminden çıkış süreciyle başlayan ilgi ve merakını artırıcı küçük mal ve eşyaları sahiplenme duygusunun, özellikle 5-7 yaşları arasında daha da geliştiğini bildirdi.

Çocuklar üzerinde yapılan bir dizi araştırma, inceleme ve gözlemlerde, çocuğun, yaşadığı ortamda temel ihtiyaçları konumundaki oyuncaklar başta olmak üzere, renkli ve parıltı veren eşyalara karşı özel bir ilgisinin oluştuğunun belirlendiğini ifade eden Çağlayan, bunların çocuğa verilmemesi halinde, sahip olma duygusuyla hareket ederek aşırma (çalma) yoluna gidebileceğini kaydetti.

Çağlayan, çocuğu çalma duygusundan kurtaracak yöntemlerin anne-baba ve eğitimciler tarafından geliştirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: ´Çocuğun temel isteklerinin karşılanmaması durumunda, ilk etapta başkalarına ait eşyaların aşırılması olarak ortaya çıkan hırsızlık eğilimi, eğitilmemesi halinde, gelecekte kalıcı bir davranış yönteminedönüşebilir.

Çocuktaki aşırma durumunun ailede fark edilmemesi durumunda, daha ileri yaş gruplarında bu aşırma eylemi, hırsızlık boyutuna ulaşmanın yanı sıra çok eşyaya sahip olma, aşağılık duygusunakapılma, heyecan ve haz doyumuna ulaşma, karşı cinse ait eşyaları kendinde bulundurma gibi iç baskılarla elde etme yoluna gider.

Çocuğu çalma duygusundan kurtaracak yöntemlerin, anne-baba ve eğitimcilerce geliştirilmesi gerekir. Bunlar arasında çocuğa, başkalarına ait olan şeylere ve haklara saygılı olunması, sahip olabilme dürtülerine engeller koyabilme düşüncelerinin geliştirilmesinin ilk planda ele alınması gerekir.'
Yayın tarihi: 02.04.2003
975
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.