Sağlık

Cinsiyet tahmininde geleneksel yöntemler hala gözde

Cinsiyet tahmininde geleneksel yöntemler hala gözde

"Karın sivri ise oğlan, yuvarlaksa kız olur", "gebe güzelleşirse oğlan, çirkinleşirse kız olur", "oğlanda bol tatlı, kızda ekşi yenir" en fazla rağbet gören inanışlar arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil ile Celal Bayar Üniversitesi öğretim görevlisi Ayten Taşpınar, Manisa'da 15-49 yaş grubundaki 400 kadınla, "gebelik ve aile planlamasına ilişkin geleneksel uygulamalar" konulu bir çalışma yaptı. Çalışmaya katılan ve yüzde 84.5'i okur-yazar olan kadınların, yüzde 71.3'ü, "çocuğun cinsiyetinin doğumdan önce tahmin edilebileceğini" belirtti. Ancak bu cevabı verenlerin yüzde 39.6'sı, bunun "geleneksel yöntemlerle" olabileceğini ifade etti. Ortalama 2'şer çocuğu bulunan kadınların ayrıca yüzde 19.4'ü, kendi gebeliklerinde çocuklarının cinsiyetini, geleneksel yöntemlerle tahmin ettiklerini söyledi.

Araştırmaya göre, en fazla rağbet gören inanışlar şunlar:
"Karın sivri ise oğlan, yuvarlaksa kız olur. Kız solda, oğlan sağda oynar. Oğlan erken, kız geç gelir. Oğlan çocuk damar atar gibi, kız çocuk yılan kayar gibi oynar. Oğlanda bol tatlı, kızda ekşi yenir. Gebe güzelleşirse oğlan, çirkinleşirse kız olur. Cinsel ilişkide erkek önce doyuma ulaşırsa oğlan olur."

Çalışmada ayrıca, kadınların yaşlarının ilerlemesi ve okur-yazarlık düzeylerinin düşmesiyle, geleneksel uygulamalara başvurma oranının da arttığı dikkat çekti.

ILIMLI YAKLAŞIN
Doç. Dr. Ümran Sevil, kadınların gebelik ve aile planlaması konusunda çağdaş yöntemlerin yanı sıra, hala geleneksel yöntemleri de büyük çoğunlukla tercih ettiğini söyledi. Doğacak çocuğun cinsiyetinin tahmin edilmesinin toplumların geleneksel doğum folkloru içinde yer aldığını anlatan Doç. Dr. Sevil, "Tarih boyunca kadının gebelikteki görünümüne, davranışlarına, bebeğin anne karnındaki duruşuna ve hareketlerine bakılarak tahminde bulunulmuştur" dedi. Sağlık personelinin, toplumun bu türden kültürel değer ve yargılarına tavır almadan, ılımlı bir yaklaşımla anne adaylarıyla gebelik ve aile planlaması konusunda ilişki kurması gerektiğini belirten Doç. Dr. Ümran Sevil, bunun verilecek çağdaş sağlık bilgilerinin daha kolay kabul görmesi bakımından da önemli olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 20.07.2003
2017
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.