Sağlık

Çin oyuncakları yine toplanıyor

Çin oyuncakları yine toplanıyor

Dünyanın en büyük oyuncak üretici firması olan Mattel, son bir ay içinde üçüncü kez Çin yapımı ürünleri piyasadan toplayacaklarını açıkladı.

Mattel, geçtiğimiz ay 18 milyon Çin yapımı oyuncağın piyasalardan toplatılmasına karar vermişti. Firma, aşırı kurşun içeren boya içerdikleri gerekçesiyle yaklaşık 750 bin oyuncağın piyasadan çekileceğini belirtti.

Firma özür diledi
Piyasadan toplatılacak ürünler arasında Barbie bebeklerin aksesuarları ve oyuncak trenler bulunuyor. Mattel'in genel müdürü Bob Eckert, kararlarından ötürü özür diledi. Eckert, oyuncaklardaki kusurların yeni başlattıkları sıkılaştırılmış ürün denetleme sistemleri sayesinde farkedildiğini vurguladı.

Bob Eckert, internet sitesinde yaptığı açıklamada, benzeri kusurlarla karşılaşmaları halinde yine "doğru şekilde davranacakları" sözü verdi. Mattel, geçtiğimiz ay 18 milyon Çin yapımı oyuncağın piyasalardan toplatılmasına karar vermişti.

Kurşunlu arabalar da piyasadan çekildi
Şirketin dünya genelinde oyuncak dükkânlarından geri çektiği ürünler arasında kurşunlu boya kullanılmış arabalar ve yanlış monte edilmiş mıknatıs parçaları yutulma tehlikesi taşıyan aksiyon figürleri ve oyuncak bebekler bulunuyordu.

Doktorlar, birden fazla mıknatıs parçasını yutan bir çocuğun bağırsaklarının yırtılma tehlikesi olduğunu söylemişti.Geçtiğimiz hafta, Toys R Us isimli firmanın ABD şubeleri 27 bin Çin yapımı boya ve kalem setlerini toplatma kararı almıştı. Çin, son toplatma kararı hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 07.09.2007
539
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.