Sağlık

Çikolata ye stresi unut

Çikolata ye stresi unut

Stresi yenmek artık çok kolay...sadece çikolata yemek bile vücudunuzu stresten uzaklaştırarak daha dinç olmanızı sağlayabiliyor.

Beslenme değeri yüksek bir ürün olan çikolatanın bileşiminde yer alan süt, meyve, fındık ve fıstık gibi maddeler, vücuda önemli miktarda enerji, sağlıyor.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, günde 100 gram çikolata tüketiminin vücudu stresten uzaklaştırarak, dinç tutabileceğini söyledi.

Sağlıklı bir insanın vücudunun, günlük 2 bin 500 kalori dolayında enerjiye ihtiyacı olduğunu, bu enerjinin beşte birinin protein ve karbonhidrat yönünden zengin olan çikolatanın, 100 gramında yer aldığını anlatan Doç. Dr. Hayoğlu, şunları söyledi: "Düzenli olarak tüketilen kaliteli çikolatanın bileşiminde bulunan bazı aroma maddeleri, vücudun dinç kalmasını sağlar. Ayrıca, içerisinde badem, fıstık, bal gibi yardımcı gıda maddelerinin yer aldığı çikolata çeşitleri vücuda, 480 ile 550 kalori dolayında enerji sağlayabilir. Stresten ve yorgunluktan şikayet eden herkes, günde 100 gram çikolata tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilir."
Yayın tarihi: 07.10.2003
593
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.