Sağlık

Çiçek aşısı en az 35 yıl koruyor

Çiçek aşısı en az 35 yıl koruyor

35 yıldan daha uzun zaman önce yapılan çiçek aşıları hala koruma sağlıyor.Aşılanan insanlarda çiçek hastalığına karşı bağışıklık konusunda yapılan küçük bir araştırmadan çıkan sonuç buna işaret ediyor.

Bulgu kesin ispat sayılmasa da çocukken çiçek aşısı olan yetişkinlerin çiçek hastalığına karşı korunduğunun kanıtı.Koruma bağışıklık sisteminin hücre-yoluyla koruma denilen bölümünden sağlanır.Bunun kişiyi hastalıktan mı koruduğu, yoksa bu hastalık sonucu ölüme karşı mı koruduğu ise bilinmemektedir.Araştırmanın lideri Dr.Jeffrey A. Frelinger hücre yoluyla bağışıklığın ölçülmesinin ancak son zamanlarda mümkün hale geldiğini belirtmektedir.Frelinger North Carolina School of Medicine'da mikrobiyoloji ve bağışıklık bilimi bölüm başkanı.
'İnsanlarda hücre yoluyla bağışıklığın ölçülmesinin insanların hastalığa direngen olduğu anlamına geldiğine ilişkin sistematik bir araştırma yapılmadı.' diyen Frelinger 'Ben de dahil olmak üzere çoğu insan hücre yoluyla bağışıklığın insanların nezleyi daha kolay atlatmalarının bir grip de olsa nedeni olduğunu kanısında.Bir kez nezleye yakalanmak insana oldukça uzun süren bir bağışıklık kazandırır.İnsanı hasta olmaktan korumak için yeterli olmasa da en azından ölmezsiniz.'diye ekliyor.

Frelinger'ın raporu (The New England Journal of Medicine'ın 29 Ağustos sayısında yayınlanan makale) bu yıl insan bağışıklığı tepkileri üzerine daha önce yapılan bir araştırmanın bulgularını ortaya çıkarıyor.Araştırma takımı vücudun bağışıklık tepkilerinin mühim ama az bilinen bir bölümü olan CD8+T hücreleri olarak tanınan katil hücreler üzerine araştırma yürüttü.
Yakın bir geçmişte çiçek aşısı olmuş olan kişilerin CD8+T hücrelerinin %6.5'u çiçek hastalığı mikrobuna yakalanmış hücreleri öldürmeye hazırdı.Şaşırtıcı değil.İnsanı asıl şaşkınlığa düşüren 35 yıldan daha uzun zaman önce aşı olmuş insanların CD8+T hücrelerinin %4'ünün çiçek hastalığı mikrobuna saldırmak için hazır bekliyor olmasıydı.

Şaşkınlığa uğramayanlar da var.Bağışıklık bilimi uzmanı Dr.Rafi Ahmed Atlanta's Emory Vaccine Center müdürü. Hücre yoluyla bağışıklık alanında dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak yaygın kabul görmüş.

Ahmed 'Çiçek aşısından sonra bağışıklığın oldukça uzun ömürlü olduğuna dair kanıtlar var.'diyor.'Yeni bir çiçek hastalığı salgınından uzun yıllar önce aşı olan insanların tekrar hastalanmadığı ya da hastalığın kötü semptomlarını sergilemediği sayısız vaka sözkonusu.'

Ahmed , Frelinger'ın yeni bulgularının uzun ömürlü çiçek hastalığına dair önceki kanıtları pekiştirdiğini söylüyor.Bağışıklık tepkisinin başka bir bölümü olan çiçek hastalığı antikorlarının zaman içinde kesinlikle çok daha zayıfladığını belirtiyor.Büyük soru ise tek başına hücre yoluyla bağışıklıktan ne kadar koruma bekleyebileceğimiz.

'Dr.Frelinger'ın raporunda belirttiği CD8+T hücre tepkisi harika' diyor Ahmed.'Bunun hastalığın tamamen önüne geçip geçemeyeceğini bilmiyoruz ama işe yarayabileceğinden oldukça eminiz.Bence bu bağışıklık düzeyindeki birinin çiçek hastalığına yakalanması durumunda aşı olmamış bir bireyden çok daha iyi olacağı kesin.'

Frelinger acil bir durumda bu bulguların faydalı olabileceği tahmininde bulunuyor.Çiçek salgını ortaya çıkarsa ve aşı kaynakları sınırlıysa, acil tepki verebilecek kişilerin ilk önce aşılanmasını , aşısız olanların da ikinci olarak aşılanmasını öneriyor.Önceden aşı olan insanlar muhtemelen yeniden aşı olmanın yararını görecektir ama onlar bekleyebilirler.Çiçek hastalığı enfeksiyonunu atlatmaları olasılığı zaten daha yüksektir.
Yayın tarihi: 29.08.2002
631
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.