Sağlık

Çene eklem ağrılarına "botoks"lu tedavi

Çene eklem ağrılarına "botoks"lu tedavi

Estetik cerrahide kullanım alanını oldukça yaygın olan botoksun, çene eklem ağrılarının tedavisinde de etkili olduğu belirtiliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Karacalar, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen çene eklem ağrılarının cerrahi müdahaleye gerek kalmadan botoksla kolayca tedavi edilebildiğini söyledi.

Çene eklem ağrılarının oldukça sık görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten Karacalar, çene eklemini oluşturan kasların istemsiz kasılmasına bağlı bu ağrıların çiğneme, konuşma veya esnerken şiddetinin artması nedeniyle kişinin günlük yaşantısında aksamalara yol açtığını söyledi.

Çene eklem ağrılarının sadece eklem bölgesiyle sınırlı kalmadığını, şakak ve yüz ağrıları şeklinde de yansıyabildiğini belirten Karacalar, "Kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen çene eklem ağrıları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan botoksla kolayca tedavi edilebilir" dedi.

Botoksun çene eklemi kaslarının kasılmasını yok ederek var olan ağrı ve çiğneme sorunlarını giderdiğini bildiren Karacalar, şöyle devcam etti bilgileri verdi: "Botoks, estetil kolin adı verilen ve sinir uçlarından salınan bir maddenin salınımını, hücre zarı ile birleşimi sağlayan bir proteine hasar vererek engeller. Böylece sinir ucu söz konusu proteini yeniden yapana kadar çene eklem ağrısına neden olan kaslar hareketsiz kalır ve kişi ağrıdan kurtulur."
Yayın tarihi: 17.03.2004
646
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.