Sağlık

Çalışırken göz sağlığını ihmal etmeyin!

Çalışırken göz sağlığını ihmal etmeyin!

Bilgisayarlar, teknoloji çağının yoğun iş temposunda kişiye büyük kolaylık sağlıyor... Ancak göz sağlığının da aynı oranda bozulduğunu görmek hayli düşündürücü...

Hayatımıza girdikleri günün üzerinden o kadar çok zaman geçmiş ki, şimdi eksiklikleri halinde işlerin nasıl yürüyeceğini düşünmek zor...

Ancak hiç ara vermeden bütün gün bilgisayar karşısında çalışanların gözlerinde kızarıklık, sulanma, kuruma hissi, yorgunluk, gözkapaklarında ağırlık, baş ağrısı gibi birçok problemler ortaya çıkıyor.

Bunlara rağmen bütün suçu bilgisayar ekranına yüklemek doğru değil. Monitörler, gözdeki problemlere neden olmaktan çok, şikayetlerin ortaya çıkışını kolaylaştıran bir faktör sayılabilir.

Uzmanlar, monitörden kaynaklanan göz kusurlarını en aza indirmek için, bazı önlemler alınmasında fayda olduğunu belirtiyorlar.

Çalışırken monitörün kişiden yaklaşık 70 cm. kadar uzakta bulunmasına dikkat etemek gerekiyor.
Ekrana bakış açısı da göz sağlığı açısından önemli bir rol oynuyor. Monitöre hafifçe tepeden bakmak, gözün aynı hizada olmasından daha yararlı.

Çalışma ortamındaki aydınlatma düzeni de, görüş problemlerinin ortaya çıkışı konusunda önemli bir etken oluşturuyor. Ortam fazla ayınlatılıyorsa, monitörün önüne konacak filtreler parlama ve yansımayı önlüyor. Ayrıca ışığın tam tepeden ya da önden gelip parlamaya yol açmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Bilgisayar karşısında uzun süre hareketsiz kalarak ve konum değiştirmeden çalışmak sadece gözleri değil, tüm vücudu tehdit ediyor. Monitöre uzun süre sabit bir şekilde blakmak, göz kırpma refleksinin zayıflamasına, bu da gözlerin sulanıp yorulmasına neden olabiliyor. Bütün bu önlemler alındığı takdirde, şikayetler devam ediyorsa, kapsamlı bir göz muayenesinden geçmek gerekiyor.

Yayın tarihi: 11.02.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.