Sağlık

Çağın hastalığı eklem iltihabı

Çağın hastalığı eklem iltihabı

Bugüne kadar yaşlı hastalığı olduğuna inanılan eklem iltihabının (arterit) çok genç yaşlarda da sinsice başladığı ortaya çıktıktan sonra, hastalık artık çağımızın en ciddi salgınları arasında sayılıyor.

İltihabın yaklaşık 100 tipinden en yaygın olanı kemik iliği iltihabı. Doktorlar daha önce bunun yalnızca ileri yaşlarda görüldüğüne inanıyordu, ancak şimdi henüz 30'lu 20'li hatta daha genç yaşlarda acısız olarak başladığını biliyorlar.

Egzersizi ihmal etmeyin!

İltihaplı eklemleri hareket ettirmek acı verebilir, ancak onlara düzenli olarak hareket yaptırmazsanız daimi olarak donup kalırlar.

SU SPORLARI: Su içinde hareket etmek, eklemler üzerinde yerçekimi baskısı olmadan rahatlamalarını sağlar.

YATAN BİSİKLET: Sırt üstü yatar vaziyette pedal çevirilirken diz ve kalça gibi hassas eklemler üzerindeki baskı kalkar.

YÜRÜYÜŞ: Eğer fazla acımıyorsa yürüyüş, ayak bileklerinden omuzlara kadar eklemlerin tutulmasıını önlemenin en iyi yollarındandır.

HAFİF AEROBİK: Eklemler üzerine aşırı baskı yüklenmeyen her türlü egzersiz yararlıdır.

Bu hastalıktan nasıl korunabilirsiniz?

Arteriti önlemeniz için garantili hiçbir yol yok ancak kıkırdağınızı mümkün olduğu kadar sağlıklı tutmak için bazı yollar şunlar:

HAREKETLİ OLUN: Eklemleri çalıştırmak onları yağlar ve korur. Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapın. Ancak, dizlere ya da kalçalara aşırı baskı yükleyen hareketlerden kaçının.

KİLO ALMAYIN: Fazla kilolu bir vücut dizlere, kalçalara ve ayak bileklerine aşırı yük oluşturur. Fazla kilolarınızdan kurtulun.

KAS YAPIN: Eklemlerin güçlü desteğe ihtiyacı vardır. Kuvvetli kaslar, dizlerinizi, kalçalarınızı ve omuzlarınızı dengede tutar.
Yayın tarihi: 07.06.2003
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.