Sağlık

Bunamanın yaşla ilgisi yok

Bunamanın yaşla ilgisi yok

Bunama yaşlılığın doğal sonucu değil, gerçek bir hastalık.

New York Üniversitesinde Alzheimer çalışmaları yürüten Mary Mittelman'a göre gençlerde de bunama belirtileri görülüyor. Mittelman, sayısı az olmakla birlikte gençlerde görülen bunama belirtileri hakkında araştırma yapılmasının, bunamanın yaşlılığın doğal bir sonucu değil gerçek bir hastalık olduğuna dikkat çekmesi bakımından önemli olduğunu söylüyor.

Hastalık hızla artıyor
ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, tedavisi olmayan Alzheimer hastalığından etkilenen hasta sayısı 2050 yılına kadar üçe katlanarak 15 milyonu bulması bekleniyor. ABD'de Alzheimer hastalığının son beş yılda yüzde 10 arttığı ve hasta sayısının beş milyonu geçtiği de bilgiler arasında.

Risk yaşla birlikte artıyor
ABD Alzheimer Derneği'nin hazırladığı bir raporda, hastalığa yakalanma oranının yaşla birlikte arttığına dikkat çekilerek, tahminlere göre hastalığın 65 yaş üstü insanların sekizde birini, 85 yaş üzerindekilerin ise yüzde 42'sini etkileyeceği belirtildi.

Raporda, 65 yaşın altındaki 200-500 bin insanda, Alzeimer'ın nadir bir türünü içeren ve 30-40 yaş grubunu etkileyen, bunamanın ilk belirtilerinin görüldüğü bilgisi de yer alıyor.
Yayın tarihi: 30.03.2007
1354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.