Sağlık

Bulgaristan'ta SARS virüsü şüphesi

Bulgaristan'ta SARS virüsü şüphesi

Bulgaristan´da bir kişinin, Akut Solunum Yetmezliği Yetmezliği (SARS) virüsü kaptığı şüphesiyle tedavi altına alındı.

Sağlık Bakanlığı´nın Salgın Hastalıklar Kontrol Dairesi Müdürü Angel Kunçev, kesin teşhisin konulması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü´nden (DSÖ) yardım istediklerini açıkladı.

Panik yaratmamak amacıyla adı ve hangi kentte olduğu açıklanmayan hastanın bir süre önce Kanada´dan dönen bir vatandaş olduğu öğrenildi.

16 Nisan´da ülkesine dönen bu kişinin yüksek ateş, halsizlik ve öksürük şikayetiyle 19 Nisan´da hastaneye başvurduğu ve bulaşıcı hastalıklar kliniğine yatırıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastada SARS virüsünün tüm belirtilerinin görüldüğünü, ancak kesin teşhisin DSÖ laboratuvarından gelecek sonuca göre konulacağını söylediler.

SARS virüsü şüphesiyle tedavi altına alınan hastanın yakınlarınında tek tek kontrolden geçirildiği bildirildi. Bu arada, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, bir genelge yayımlayarak, vatandaşlarına Çin, Singapur, Tayland ve Hong Kong´a gitmemeleri tavsiyesinde bulundu.
Yayın tarihi: 24.04.2003
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.