Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Botox, inme hastalığını tedavi ediyor

Botox, inme hastalığını tedavi ediyor

Kırışıklık önleyici etkileriyle meşhur olan Botox'un araştırmacılara göre inmeye karşı da olumlu etkileri var. Her yıl neredeyse 750.000 Amerikalı inme hastalığıyla ilgili doktora başvuruyor. Bu sayının üçte ikisi yaşamaya devam ederken yarısı sakat kalıyor. Fakat yeni bir çalışma bilek ve parmağa yapılan Botox (Botulizme sebep olan bakteri zehiri formunun arıtılmış hali) enjeksiyonlarının bu bölgelerdeki kasılmaları azalttığını düşünüyor.

El ve bilekteki kasılmış, sert kaslar inme yaşayan insanlarda sıkça görülüyor ve bu hastalığın başlıca nedeni olarak kabul ediliyor. Bu kasları kullanamamak giyinme ve yıkanma gibi eylemlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

Önceki çalışmalar bu kaslara Botox enjeksiyonu yapılmasının ağrı ve kasılmaları azaltabileceğini gösteriyor. Yeni yapılan daha geniş kapsamlı bir çalışma ise bu fikrin doğruluğunu araştırıyor.

Bu çalışma da araştırmacılar, 126 inme hastasından oluşan bir grubun bilek ve parmak kaslarına bir kez yapılan Botox enjeksiyonlarını incelediler. Araştırmacılar hastalardaki sakatlık seviyesindeki enjeksiyon etkilerini dört alanda inceledi : Kişisel hijyen, giyinme, ağrı ve kol poziyonu.

Çalışma, Botox alan hastaların plasebo alan hastalara göre hem kas kasılmalarında hem de hastalık seviyesinde gelişme gösterdiğini buldu. Örneğin, bu hastaların üçte ikisinin özellikle en çok şikayetçi oldukları bölgelerde iyileşme yaşadıkları kaydedildi.

Çalışma yazarı ve Indiana Üniversitesi Tıp Okulu'nda MD Allison Brasher ve arkadaşları bilek ve parmaklardaki kas kasılmalarının özellikle inme hastalarında sorun çıkardığını söylüyor. Çalışmanın bulguları inme yaşadıktan sonra hayat kalitesini yükseltmede Botox'un etkili ve güvenli bir yol olduğunu gösteriyor.

Çalışma New England Journal of Medicine dergisinin 8 Ağustos dergisinde yayınlandı.

New York City'deki Columbia-Presbyterian Tıp Merkezi'nden MD Lewis P.Rowland bu çalışmaların geliştirilmeye değer olduğunu düşünüyor.

Rowland, kas sertleşmesinin inmeden sonraki sakatlanmaların temel nedeni olduğuna dair tartışmalar olduğunu ve Botox'un potansiyel tedavi olarak kullanımının sınırlandırılabileceğini söylüyor.
Yayın tarihi: 16.08.2002
1091
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.