Sağlık

Biyoterör, bağışıklık yetersizliği olanları tehdit ediyor!

Biyoterör, bağışıklık yetersizliği olanları tehdit ediyor!

ABD´nin Irak´a yönelik harekatı başlatması durumunda kendi ülkesinde başlamasından korktuğu biyoterör eylemlerinin, özellikle tıpta kısaca PI olarak bilinen ´´birincil bağışıklık yetersizliği´´ olan kişileri tehdit ettiği bildirildi.

Biyoterör eylemleri, özellikle tıpta kısaca PI olarak bilinen ´´birincil bağışıklık yetersizliği´´ olan kişileri etkiliyor.

Amerika´da bu durumda yaklaşık bir milyon insan bulunuyor. Ancak genetik bozukluktan kaynaklanan bu hastalığa yakalanmış insanların çoğunun bundan haberi olmuyor.

PI hastalığı bulunan hastalarda vücudun savunma mekanizması gerektiği gibi çalışmıyor ve vücut virüsler, bakteri ve parazitler, mantarlar, alerjenler, toksinler ve kötü huylu hücreler gibi dışarıdangelen saldırganlara karşı kendini savunamıyor.

Doktorlar, PI hastalığı olan kişilerin hastalıklarla mücadele edemedikleri gibi, aşı da olamadıklarını ifade ettiler.

Amerikalı yetkililer, bu tür hastalığı bulunan kişilerin vakit geçirmeden (866)info-4-PI olarak verilen telefon numarasını arayarak, ne şekilde hareket edeceklerini öğrenmeleri tavsiyesinde bulundular.
Yayın tarihi: 11.03.2003
4264
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.