Sağlık

Bitkisel ürünlerle tedavi

Bitkisel ürünlerle tedavi

Bitkisel ürün kullanımı tüm dünyada her yıl yüzde 10-15 oranında artış gösteriyor.

Avrupa'da her üç kişiden, Amerika'da her 5 kişiden birine bitkisel ürün reçeteleniyor.
Avrupa'da reçete edilen ilaçların yüzde 35'ini bitkisel ürünlerin oluşturduğu tahmin ediliyor. Kısacası her gün daha çok insan sağlık sorunlarının çözümünde sentetik kimyasallar yerine bitkisel ürünlerden yararlanmayı deniyor. Bitkilerde bulunan doğal kimyasalların elde edilmesinde güvenli ve etkili yolların saptanması, standardizasyon sorununun çok gerilerde kalması bunda önemli bir rol oynuyor, ama en önemli etkenin sentetik moleküllere duyulan güvensizlik olduğundan kuşkunuz olmasın.

Bitkisel ilaçlara yönelik tercih artışının pek çok sebebi var. İşte bunlardan bazıları:

İlaç yasaklama duyuruları: Son 20 yılda büyük gürültülerle kullanımına sunulan sentetik moleküllerden pek çoğu aradan 5-10 yıl geçtikten, milyonlarca insan bu ilaçları kullandıktan sonra 'öldürücü veya sakat bırakıcı sonuçları' nedeni ile yasaklandı. Bir zayıflama ilacının kalp kapağı hastası yaptığı, bir grup romatizmal ilaç ve ağrı kesicinin (Cox-2 baskılayıcıları) ölüme yol açtıkları yıllarca kullanıldıktan sonra açıklandı. Hastalar, aynı sorunları kullanmaya devam ettikleri mevcut ilaçlarında da yaşamayacaklarından pek emin değiller.

İlaç fiyatlarının artışı: Ekonomik faktörler, konu sağlık bile olsa önemli bir faktör.

Doğal hayata dönüş eğilimi: Tüm dünyada, sağlık sorunlarının çözümünü doğada arama eğilimi var ve bu da bitkisel ürünlere yönelmenin çok önemli bir nedeni. Bitkisel ürünler daha masum, bedene ve ruha daha uygun gibi algılanıyor.

Artan sağlık bilinci: Bir sağlık bilincinde artış, sağlığı koruma ve güçlendirme süreci yaşıyoruz. Bitkisel ilaçların sağlığı koruyucu güçlerine daha çok güveniliyor, bitkisel ürünlerle ilgili bilgi birikimi artıyor.

Geleneksel tıpta yaşanan değişimler: Son 5-10 yılda Batı tıbbının geleneksel bitkisel ürünlere yönelmesi de etkili bir faktör. Batı tıbbı da kanserle, ülserle, yorgunlukla savaşta doğal destekler arıyor. Bağışıklık güçlendirici olarak Echinacea veya Umklaoba'dan yararlanmaya, kulak çınlaması veya denge sorununda Ginkgo Biloba kullanmaya başlıyor.

Bitkisek ürün kullanımı

Bitkisel ürünleri kullanırken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İşte birkaç önemli ipucu:

- Bitkisel ürünlerin çoğunda tedaviden olumlu sonuç alabilmek için tedaviye (genellikle) en az bir hafta devam etmelisiniz.

- Bitkisel ürünlerin değerinin genelde 'hekimlerce biraz küçümsendiğini, halk arasında ise gereğinden fazla önemsenip değerlendirildiğini' bilmelisiniz.

- Yasalarca izin verilmese bile bazı bitkisel ürünlerin yapımcıları tarafından fazlaca şişirildiğini bir kenara not etmeli, hekimlerin bu konudaki güvensizlik veya kayıtsızlıklarının biraz ilgisizlik, güvensizlik, biraz da bilgisizlik ve etik sebeplerden kaynaklandığını unutmamalısınız.

- Herhangi bir hastalığın önlenmesi, belirtilerinin azaltılıp giderilmesi veya tedavisinde sadece hekimlere güvenmelisiniz. Ancak bir hekimin aldığı eğitim ve edindiği tecrübelerle hastalık teşhisi veya tedavisine yetkili olduğunu unutmamalı, bitkisel ürünleri kullanırken de mutlaka doktorunuzun görüş ve önerilerini almalısınız.

- Bir bitkisel ürün ile kısa sürede giderilemeyen veya tekrar eden bir sağlık sorununun önemli bir hastalık belirtisi olabileceğini bilmeli ve hemen bir doktordan tıbbi yardım istemelisiniz.

- Bitkisel tedavi ürünlerinin üstün bir yanı birkaç etkiye birden sahip olmalarıdır. Sentetik ilaçlar genellikle tek bir etkiye sahiptir.

- Toksik etki yapabileceği için (birkaç istisna dışında) yüksek dozlarda uzun süre kullanılmaları gerekir. Sentetik ilaçlara göre (bir ölçüde) biraz daha güvenli olabilirler.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 31.08.2005
932
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.