Sağlık

Bitkisel ilaçlara dikkat!

Bitkisel ilaçlara dikkat!

İstanbul'daki bazı aktarlarda satılan, soğuk algınlığı ve bronşite iyi geldiği belirtilen çayların içinde taş, saç, böcek hatta fare pisliği çıktı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Meriçli, eczacı Dr. Emine Doğru ile "bitkisel ilaç" ticaretinin büyük bölümünü elinde tutan aktarların sattığı ürünleri, tüketiciye sunuluş şekli, hazırlanış yöntemi ve içerikleri yönünden inceledi. Sonuçlar ise hiç iç açıcı değil...

İçlerinde yok, yok

Kentin çeşitli semtlerindeki aktarlardan rasgele seçtikleri 20 adet bitki çayı örneğini analiz ettiklerini anlatan Prof. Dr. Meriçli, şunları söyledi: "İncelenen çayların içinde taş, çöp, ip, saç, böcek artıkları, küçük salyangozlar, hatta fare pisliği bulunduğunu belirledik. Bu nedenle mikrobiyolojik analiz yapmaya da gerek duyduk."

Küf oranı da yüksek

Meriçli, analiz sonucunda elde ettiklerini ise şöyle anlattı: "Ürünlerdeki maya ve küf oranının kabul edilir limitlerin çok üstünde olduğu anlaşıldı. Tedavi amacıyla kullanılan bu çaylarda koliform bakteri ve enterobakterilerin bulunduğunu saptamamız da, bu ürünlerin halk sağlığına zararlı olabileceğini gösteriyor."
Yayın tarihi: 09.04.2004
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.