Sağlık

Bitkilerin eşsiz gücü

Bitkilerin eşsiz gücü

Eski çağlardan bu yana şifa arayan insanlar, bitkilerin yarattığı mucizeye inanarak tedavi oluyorlar.

Günümüzde ise bu ilgi daha da arttı. Bunun nedeni bilgi çağını yaşamamız ve artık "doğal eczanelerin" bize "sırlarını" daha fazla açması... Herbalist Tarkan Güveloğlu, bitkilerin iyileştirici yönüne inananların pratik uygulamada bilinçli davranmasını öneriyor.

Doğal otlar artık birçok hastalığa şifa... Günümüzde, tıpta kullanılan bazı ilaçların yan etkileri çoğaldıkça herkes bu otlara sarılıyor. Doğaya daha fazla inanmamız kaçınılmaz gibi. Tabiatın bize armağanı şifa taşıyan bitkilerin iyileştirici gücüne olan bu ilgi hakkında Herbalist Tarkan Güveloğlu şöyle diyor: "Bitkileri birçok hastalık tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanmak mümkün. Örneğin son zamanlarda sindirim sorunu olan insanlar şifalı otlara çok sık başvuruyorlar. Rezene, anason, kimyon, meyan kökü ve saf arı poleni gibi bitkilerden faydalanıyorlar. Bunlar sindirim salgılarını düzenleyerek, bedenin genel anlamda güçlenmesinde önemli görevler üstlenen bitkiler. Hastalık sonrası halsizliklerde, kansızlıkta, sinirsel yorgunluk hallerinde de başarıyla kullanılabilirler."

Migrenden gribe, kısırlıktan kansere kadar birçok hastalığa iyi gelen formüller ve koruyucu yöntemlerden söz eden herbalist, migren tedavisinde oğul otu ve fesleğenin rolünü anlatıyor. "Menopozdan bitkinliğe, soğuk algınlığından cinsel problemlere kadar birçok rahatsızlık şifalı bitkilerle tedavi edilebiliyor. Doğanın armağanı bitkiler, kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı da koruyucu bir role sahip" şeklinde konuşan uzman "Bitkilerdeki etkin maddeler bazı hastalıklarda kullanılan ilaçların yapımında önemli rol oynuyor. Öte yandan zamana meydan okuyup genç kalmak isteyenler de onlara başvuruyor. Bitkilerin özellikleri kadar, faydaları, nasıl kullanılacağı ve bilinçli tüketimi de önemli. Fayda bulmak isteyenler bilinçli olursa ve işin uzmanına danışarak kullanırsa fayda sağlayabilirler" diyor.
Yayın tarihi: 24.11.2006
1716
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.