Sağlık

Bilinçsiz diyetler sağlığı tehdit ediyor

Bilinçsiz diyetler sağlığı tehdit ediyor

Kilo vermek için rejim yapmayanların sayısı yok denecek kadar az... Ancak uzmanlar rejim yapmak yerine, dengeli beslenmeye önem verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Rejim yaparak binbir zahmetle verilen kiloların rejimden sonra tekrar geri alınması, kimsenin hoşuna gitmeyen bir problem. Uzmanlar, kilo verdikten sonra aynı kiloda kalmayı başarabilmek için, kişinin beslenme düzenini değiştirmesi gerektiğini belirtiyor.

Kiloyu korumanın bir yolu da çok su içmektir. Verilen kilolar en az altı ay geri alınmazsa, bilinçli bir beslenme planına geçildiği anlaşılabilir.

Beslenmeye dikkat etmenin yanısıra, egzersiz yapma alışkanlığı kazanmak da önem taşıyor. Düzenli olarak spor yapılamıyorsa en azından yürüyüş yapmaya, asansör yerine merdiven kullanmaya özen göstermekte fayda var.

Uzmanlar bilinçsiz yapılan diyetlerin sağlığı tehdit ettiğini belirterek kişileri bu konuda uyarıyor. Kilo verirken, vücudun vitamin desteğine ihtiyaç duyduğunu unutmamak gerekiyor.

Kısa zamanda çok fazla kilo vermeye yönelik olan şok diyetler, tek tip besinlerin tüketildiği kontrolsüz diyetler kadınlarda adet aksamaları, erkeklerde ise geçici iktidarsızlık gibi sorunlara bile neden olabiliyor. Oysa dengeli kilo vermek isteniyorsa, bu tür diyetlere itibar edilmeyip ayda 3 - 4 kilodan fazla kilo kaybını hedeflememek gerekiyor.
Yayın tarihi: 11.02.2003
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.