Sağlık

'Bilinçlihipnoz'la narkozsuz çözüm

'Bilinçlihipnoz'la narkozsuz çözüm

Bilinçlihipnoz, aslında bildiğimiz hipnozdan farklı değil. Uzmanlar, hipnozun beyin yıkama olduğu yargısını kırmak için bu kavramı kullanmayı tercih ediyorlar. Cerrahi uygulamalarda bilinçlihipnoz yapılan hasta hiçbir şey hissetmiyor, doktoruyla konuşup onun sorularına cevap veriyor.

Hipnoz görüşmemiz bir video kaydını izleyerek başladı. İzlediğimiz bir guatr ameliyatıydı. Hasta ameliyathaneye yürüyerek geliyor, masaya yatıyor ve sonra bir yandan çevresindekilerle konuşup şakalaşırken, bir yandan da ameliyat oluyordu. Cerrah neşterini çalıştırırken hastanın gözlerinin açık olması, şakalar yapması doğrusu çok ilginçti. Ameliyat bittiğinde de doktora teşekkür edip, yürüyerek odasına çıktı. Yüzümüzdeki şaşkın ifadeyi gören Ali Özden Öztürk, "Merek etmeyin, hiçbir şey hissetmedi. Narkoz almadı ama hipnoz altında ameliyat oldu" dedi. Ve ardından bilinçlihipnozun bilmediğimiz yönlerini anlattı.

Hipnoz veya sizin kullandığınız şekliyle 'Bilinçlihipnoz'kavramı nedir?

Hipnoz tamamıyla bir farkındalık halidir. Hastanın her şeyi duyduğu, bildiği, hissettiği bir ortamda, verilmiş olan telkinleri alıp kullanabilme halidir. Hipnoz sırasında beyin, verilen telkinleri alıp onları realiteye dönüştürerek, istenilen etkiyi ortaya çıkartır. Hipnoz sırasında hasta, doktorla konuşup sorulara yanıt bile verebilir.

Bilinçlihipnoz nasıl etki ediyor?

Bilinçlihipnoz sırasında hasta sadece kendisi için gerekli olan yöndeki telkinleri alır. Sorunuyla alakalı olarak verilen telkinlerle ilgili uyumu sağlar. Yani bir diş çekimi sırasında veya ağrısız doğum ameliyatından önce yapılan hipnozda, yalnızca, o ağrıyla ilgili olarak verdiğiniz telkinlere, ameliyat sırasında cevap alırsınız Onun dışında hasta her türlü bilinçsel faaliyeti gerçekleştirir. Ameliyat sırasında hasta ile konuşabilirsiniz, ona sorular sorabilirsiniz.
Yayın tarihi: 13.06.2003
971
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.